Magazynowanie, transport i dystrybucja wodoru – czyli główne tematy 5 webinaru o projekcie „Bezpieczny Wodór”

 Zapraszamy na #5 odcinek webinaru z serii „BEZPIECZNY WODÓR”, w którym zespół ekspercki analizuje elementy raportu pt. „Strategia bezpieczeństwa technologii wodorowych w Polsce na lata 2023-2023”, opracowanego w ramach realizowanego w naszym instytucie projektu. W webinarze kontynuujemy analizę techniczną zagadnień związanych z bezpieczeństwem technologii wodorowych. 

Zaproszenie Jakub Pikulski, gospodarza podcastu Uwaga Wodór! przyjęło troje ekspertów:  – dr hab. inż. Grzegorz Wojtasiewicz (Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki); – dr inż. Kamil Kulesza (Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”, koordynator modułu technicznego w projekcie „Bezpieczny Wodór”); – Katarzyna Więckiewicz-Dominiczak (Sim-Engineer Sp. z o.o.).

A w rozmowie omawiane są:-  aspekty

Więcej

Klaster Polskie Technologie Bazaltowe – kwietniowe aktualności

1. Rozmowy z Bechtel Corporation

W środę 17.04.2024 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Klastra Polskie Technologie Bazaltowe z Prezesem Polskiego oddziału amerykańskiej firmy Bechtel Corporation Leszkiem Hołdą. Bechtel Polska Sp. z o.o. www.bechtel.pl to jeden z partnerów konsorcjum Westinghouse oraz Polskich Elektrowni Jądrowych przygotowujących projekt elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu w gminie Choszczewo.

 

Tematem rozmów był ewentualny udział członków Klastra Polskie Technologie Bazaltowe w łańcuchu dostaw w projekcie budowy elektrowni jądrowej w gminie Choczewo.

Prezes Leszek Hołda zaprosił członków Klastra Polskie Technologie Bazaltowe do współpracy, gdyż technologie oparte o produkty na bazie

Więcej

popH2society

Wodór jest wskazywany jako kluczowy element transformacji energetyczno-klimatycznej oraz jako warunek osiągnięcia zeroemisyjności, które to cele są naszym największym wyzwaniem rozwojowym.

Projekt popH2society jest kontynuacją projektu „Strategia bezpieczeństwa technologii wodorowych w Polsce na lata 2022-2030”i ma na celu wdrożenie wyników prac do szerokiej grupy odbiorców.

Eksperci w projekcie

Publikacje

Aktualności

Zespół projektowy

Projekt : Popularyzacja wodoru w społeczeństwie (popH2society)

Okres realizacji: 01.12.23-31.12.24

Celem projektu “poph2society” jest wzrost świadomości i upowszechnienia wiedzy w zakresie technologii
wodorowych w szerokim przekroju grup społecznych i regionów Polski oraz stworzenie podstaw do społecznie odpowiedzialnego rozwoju tychże technologii. Technologie wodorowe oraz gospodarka wodorowa są na

Więcej

#4 webinar z cyklu „Bezpieczny Wodór”. Opowiadamy o procesach transformacji wodoru na zieloną energię

W #4 odcinku rozmów eksperckich na temat projektu pt. „Bezpieczny Wodór” kontynuujemy wątek inżynierii bezpieczeństwa technologii wodorowych w kolejnych ogniwach łańcucha wartości. Omawiamy poszczególne etapy łańcucha – od produkcji, poprzez magazynowanie i transport, aż po sposoby wykorzystania tego pierwiastka w różnych gałęziach przemysłu.
Tym razem przyglądamy się bliżej aspektom związanym wytwarzaniem wodoru oraz możliwościom transformowania go na zieloną energię.

A w odcinku dwaj eksperci, którzy wspierają nasz zespół projektowy: dr inż. Antoni Migdał (Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej imienia Profesora Ignacego Mościckiego) oraz Damian Wijatyk (Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych):
✅ opowiadają

Więcej

Integrator Patentowy

Naszym głównym celem jest integrowanie wiedzy i aktywności podejmowanej przez podmioty, w trzech obszarach: wynalazczości, zarządzania własnością intelektualną (IP) oraz komercjalizacji rozwiązań. Skupiamy się na świadczeniu usług oraz dostarczaniu raportów z analiz patentowych, potrzebnych na każdym etapie procesu tworzenia i wdrażania innowacji. Zwiększamy szanse organizacji na osiągnięcie sukcesu w pracach B+R, uzyskanie ochrony patentowej oraz wdrożenie produktów na rynki. Dostarczamy również ocen innowacyjności technologii będących wkładem merytorycznym do wniosków o dofinansowanie projektu.

 

Zapraszamy do współpracy w następujących obszarach: 

 

zapewnienie części merytorycznej wniosków grantowych w obszarze oceny innowacyjności;  
ocena potencjału i

Więcej

#3 webinar z cyklu „Bezpieczny Wodór” o zastosowaniu technologii wodorowych w różnych gałęziach gospodarki

W kolejnym odcinku webinaru poruszamy temat zastosowania wodoru w różnych gałęziach gospodarki:
✅ przemyśle,
✅ energetyce,
✅ transporcie,
✅ budownictwie.
Eksperci wskazują także ryzyka i czynniki ograniczające implementację technologii wodorowych w sektorze przemysłowym.

 

Zaproszenie do uczestnictwa w webinarze przyjął zespół ekspercki z Sieci Badawczej Łukasiewicz, realizujący projekt „Bezpieczny Wodór” wraz z nami: 
👉 dr inż. Katarzyna Stec (Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych);
👉 dr inż. Antoni Migdał (Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej);
👉 dr inż. Piotr Wieczorek (Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji).

Webinar prowadzi Jakub Pikulski – współgospodarz podcastu Uwaga Wodór! Dziękujemy za zaproszenie do uczestnictwa w cyklu!

 

Materiał jest dostępny na naszym kanale YouTube


Więcej

Opis konferencji Ethics by design ’24

Konferencja Ethics by Design: Shaping Secure Innovations

 – 26.10.2024 on-line

Łukasiewicz  – ITECH, Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego

Kluczowym elementem naszej konferencji jest koncepcja „Ethics by Design” – podejście, które zakłada wbudowanie wartości etycznych i zasad odpowiedzialności społecznej już na wczesnym etapie projektowania technologii. Wdrożenie etycznych wartości w rozwój innowacji zapewnia, że technologie nie tylko przynoszą korzyści, ale również minimalizują ryzyko negatywnych skutków dla jednostek, społeczeństw i środowiska.

W kontekście bezpieczeństwa technologicznego konieczne staje się opracowywanie strategii i rozwiązań, które m. in. chronią naszą prywatność, zapewniają integralność danych oraz minimalizują ryzyko cyberataków. Konferencja „Ethics by

Więcej

Drugi webinar z cyklu „Bezpieczny Wodór”. Tym razem o inżynierii bezpieczeństwa technologii wodorowych

W #2 odcinku rozmów eksperckich koncentrujemy się na zagadnieniach związanych z inżynierią bezpieczeństwa technologii wodorowych. Tematykę tę będziemy rozszerzać także w kolejnych rozmowach z cyklu, by jak najpełniej przybliżyć słuchaczom efekty prac badawczo-analitycznych, które przeprowadziliśmy w ramach projektu realizowanego w naszym instytucie. 

 

W bieżącej części, na pytania Jakuba Pikulskiego – współgospodarza podcastu Uwaga Wodór! – odpowiadają: – dr inż. Kamil Kulesza – koordynator modułu inżynierskiego w projekcie “Bezpieczny Wodór”;- Katarzyna Więckiewicz-Dominiczak – ekspertka w zakresie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, założycielka i prezeska zarządu Sim Engineering. 

 

A w ramach webinaru, jak zaznaczają nasi eksperci:1. dowiemy

Więcej

Strategia bezpieczeństwa technologii wodorowych w Polsce na lata 2023-2030

W czasach, kiedy troska o środowisko naturalne i zrównoważony rozwójstanowią fundament przyszłości naszej planety, technologie wodorowewyrastają na kluczowy filar przemiany energetycznej. Wodór wskazywanyjest jako kluczowy element transformacji energetyczno-klimatycznej [Re-zolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 19 maja 2021 r. w sprawie euro-pejskiej strategii w zakresie wodoru], która jest głównym mechanizmemsłużącym osiągnięciu celów Porozumienia Paryskiego i Europejskiego Zie-lonego Ładu, takich jak: obniżanie ogólnego poziomu emisji (tzw. zeroemi-syjność) oraz redukcja poziomu emisji gazów cieplarnianych.

Projekt „Strategia Bezpieczeństwa Technologii Wodorowych w Polsce nalata 2022-2030″ jest odpowiedzią wynikającą z zaangażowania w rozwóji implementację technologii nisko- i zeroemisyjnego

Więcej

Z dumą informujemy, że jesteśmy Patronem Merytorycznym Polskiego Kongresu Klimatycznego 2024!

We wtorek, 19 marca 2024, rozpocznie się czwarta edycja Polskiego Kongresu Klimatycznego. Dwudniowe wydarzenie odbędzie się na warszawskim Powiślu, w trzech lokalizacjach: Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, Centrum Nauki Kopernik i Hotelu Barcelo. Polski Kongres Klimatyczny to spotkanie ekspertów i profesjonalistów związanych z ochroną klimatu i środowiska.

Podczas Kongresu po raz pierwszy zaprezentujemy szerokiej publiczności naszą „Strategię bezpieczeństwa technologii wodorowych w Polsce na lata 2023-2030”, opracowaną w ramach projektu dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” nr projektu NdS 545480/2022/2022, kwota dofinansowania

Więcej