Łukasiewicz – ITECH rozpoczyna współpracę z Politechniką Białostocką

W czwartek 16 stycznia Politechnika Białostocka podpisała umowę z Łukasiewicz – ITECH. Uczelnia i instytut badawczy będą rozwijać współpracę w obszarach: foresightu, odpowiedzialnych innowacji, społecznej akceptacji technologii i bezpieczeństwa technologicznego.

Umowa pozwoli stronom na:

👉 wspólne występowanie o finansowanie projektów ze środków krajowych i zagranicznych;

👉 wspólne wykorzystanie wiedzy eksperckiej Politechniki Białostockiej i Łukasiewicz – ITECH na potrzeby ekspertyz, raportów;

👉 wspólne badania i publikacje naukowe;

👉 wspólną komercjalizację wyników badań naukowych;

👉 wspólne konferencje i seminaria naukowe.

Konferencję można obejrzeć na platformie You Tube

Umowę podpisała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. Politechniki Białostockiej, Rektor Politechniki Białostockiej

Więcej

Wywiad w „Nauka i Biznes”. O Łukasiewicz – ITECH, projektach, kierunkach rozwoju i ofercie opowiada dyrektor instytutu Leszek Kwieciński

 

 

 

 

 

Nasze działania koncentrują się na budowaniu zaufania do nauki i innowacji poprzez rzetelne badania, odpowiedzialną komunikację oraz promowanie społecznej akceptacji dla nowych technologii.

Dr hab. Leszek Kwieciński

 

 

Izabela Blimel: Panie Dyrektorze, proszę powiedzieć, jak doszło do powstania jednostki Sieć Badawcza Łukasiewicz – ITECH Instytutu Innowacji i Technologii?

Dr hab. Leszek Kwieciński, Dyrektor Instytutu: Instytut, będący częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz, ma swoją historię sięgającą 1953 roku, kiedy funkcjonował jako Instytut Organizacji Przemysłu Maszynowego. Jednak kluczowy moment dla jego obecnego funkcjonowania nastąpił w 2019 roku, gdy powstała

Więcej

Innowacje, pasja i współpraca międzynarodowa, czyli wizyta Joint Research Centre w Łukasiewiczu

Wspólna realizacja projektów badawczych to jeden z celów wizyty przedstawicieli Joint Research Centre w instytutach Łukasiewicza. Eksperci z brukselskiej organizacji, która jest zapleczem badawczym i analitycznym Komisji Europejskiej, po raz drugi odwiedzili Sieć Badawczą Łukasiewicz. Tym razem spotkali się z naukowcami Łukasiewicz – PIAP, Łukasiewicz – PIMOT, Łukasiewicz – ILOT i Łukasiewicz – ITECH.

 

Dyrektor Matthias Oel, Joaquim Fortuna-Guasch (Senior Expert ) oraz Paul Hansen (Project Manager) rozpoczęli ją od spotkania w Łukasiewicz – PIMOT. Gospodarze przedstawili zaplecze badawczo-rozwojowe oraz kluczowe elementy infrastruktury Instytutu. Goście mieli więc okazję zobaczyć miejsca, które odgrywają

Więcej

CZŁONKOWIE RADY KLASTRA

 

WALNE ZGROMADZENIE członków Klastra Polskie Technologie Bazaltowe  odbyło się w Warszawie 20 listopada 2024 r.  

Na członków Rady Klastra zostali wybrani:

Jacek Brzoza 
Bogdan Kępka
Arkadiusz Kowalewski 
Artur Kwaśniewski 
Mirosław Makarewicz (Przewodniczący Rady Klastra)
Arkadiusz Szpakowski

Mirosław Makarewicz

Zastępca Dyrektora ds. Finansowo-Operacyjnych w Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych
– magister ekonomii z zakresu finansów i rachunkowości, absolwent podyplomowych studiów z kontroli i audytu wewnętrznego oraz podyplomowych studiów z zarządzania – MBA na Politechnice Lubelskiej.
Posiada 14-letnie doświadczenie w audycie wewnętrznym w sektorze finansów publicznych, w tym w jednostkach samorządu terytorialnego, oraz ponad 12-letnie w resorcie obrony narodowej.
Przez 18 lat

Więcej

Nowe technologie dla bezpieczeństwa Polski ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego

Badania na rzecz innowacyjności w sektorze bezpieczeństwa i obronności państwa oraz wdrożenie wyników prac naukowych na rzecz bezpieczeństwa technologicznego – to cel współpracy Sieci Badawczej Łukasiewicz i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. List intencyjny, nawiązujący współpracę w tym zakresie, podpisali dr Hubert Cichocki, prezes Centrum Łukasiewicz, dr hab. Leszek Kwieciński, p.o. dyrektora Łukasiewicz – ITECH Instytutu Innowacji i Technologii oraz gen. bryg. dr Jarosław Stróżyk, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Podpisanie listu intencyjnego, które zawarliśmy, wynika ze świadomości wyzwań, jakie stoją przed polskim sektorem bezpieczeństwa narodowego. W skomplikowanej sytuacji geopolitycznej i w sąsiedztwie walczącej o pokój i wolność

Więcej

Ruszamy z „wodorem” w Polskę!

📣 Już na początku grudnia w ręce uczniów i nauczycieli w 40 szkołach trafią nasze materiały o wodorze.

🎯 Dzięki projektowi „Popularyzacja wodoru w społeczeństwie (popH2society)”, który realizujemy w naszym Instytucie przygotowaliśmy m.in.:
💥 600 zestawów eksperymentów „Elektroliza”,
📋 9 scenariuszy lekcyjnych dla nauczycieli i edukatorów,
📉 17 infografik,
🎥 9 wykładów polskich naukowców i ekspertów w formie wideo, którzy wyjaśniają wybrane zagadnienia.

👨‍🎓 Udział szkół i organizacji w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

👩‍🎓 Materiały dostosowane są do różnych poziomów nauczania, co umożliwia ich elastyczne wykorzystanie w ramach lekcji i działań edukacyjnych.

📗 Edukacja o wodorze ma kluczowe

Więcej

Klaster Polskie Technologie Bazaltowe – aktywność listopad/grudzień 2024

 Życzyny Wesołych Świąt i owocnego Nowego, 2025 Roku

Ze względu na sezon świąteczno – urlopowy kolejne aktualności klastra ukażą się w lutym 2025 r. Dlatego już dziś chcielibyśmy złożyć wszystkim Członkom Klastra Polskie Technologie Bazaltowe serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne.

 

Życzymy Wam spokojnych, zdrowych i rodzinnych Świąt oraz prosperity w Nowym Roku.

Umowa z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną została oficjalnie zawarta

Łukasiewicz – ITECH, podmiot wspierający klaster, podpisał awizowaną w poprzednim miesiącu umowę z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. a Klastrem Polskie Technologie Bazaltowe. Umowa stanowi formalny wstęp do współpracy z 5 klastrami

Więcej

Dlaczego wodór?

📣 Pakiet wprowadzający uczniów w tematykę wodoru. Uczeń poznaje odpowiedź na pytanie, dlaczego wodór jest jedną z odpowiedzi na obecne wyzwania klimatyczno-energetyczne. Zawarte przykłady i eksperymenty pozwalają na praktyczne zobrazowanie omawianych zagadnień. Materiały uzupełniające stanowią dodatkowe infografiki i filmy.

📰 Tu znajdziesz gotowy scenariusz lekcyjny:

Scenariusz do nauki 3 – ppt

https://itech.lukasiewicz.gov.pl/wp-content/uploads/2024/04/Dlaczego-wodor.mp4

📃 Tu znajdziesz kolorowe infografiki.

Dlaczego wodór

Wodór a polityka klimatyczna

📰 Tu znajdziesz ulotki

Wodór bohaterem naszej planety?

Czym jest wodór

Więcej

Gospodarka wodorowa | Poziom zaawansowany

📣 Pakiet materiałów edukacyjnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych (15-19 lat), którzy są na zaawansowanym etapie poznawania technologii i kwestii gospodarczych. Do wykorzystania na lekcjach przyrody, ekonomii, podstaw przedsiębiorczości, fizyki, biologii, chemii lub innych pokrewnych, a także podczas dodatkowych zajęć dla uczniów wykazujących zainteresowania technologiami i energetyką i gospodarką krajową.

📰 Tu znajdziesz gotowy scenariusz lekcyjny:

Scenariusz do nauki 2 – ppt

https://itech.lukasiewicz.gov.pl/wp-content/uploads/2024/04/Gospodarka-wodorowa.mp4

📃 Tu znajdziesz kolorowe infografiki.

Dom wodorowy

Dlaczego klimat jest ważny

Wodór a polityka klimatyczna

Więcej