Opis konferencji Ethics by design ’24
Konferencja Ethics by Design: Shaping Secure Innovations – 24.10.2024 on-line
Łukasiewicz — ITECH, Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego
Interdyscyplinarne Centrum Etyki (INCET) Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
Instytut Bezpieczeństwa Narodowego i Międzynarodowego – INIS
W obecnych realiach społecznych, kulturowych i politycznych, gdzie technologia stanowi integralną część naszego życia, ważne jest, abyśmy zrozumieli i zastosowali etyczne zasady we wszystkich dziedzinach innowacji. Konferencja „Ethics by Design” skupia się na promowaniu dyskusji i działań mających na celu kształtowanie przyszłości opartej na bezpiecznych, etycznych innowacjach społecznych i technologicznych.
Kluczowym elementem naszej konferencji jest koncepcja „Ethics by Design” – podejście, które zakłada wbudowanie wartości etycznych i zasad odpowiedzialności społecznej już na wczesnym etapie projektowania technologii.
Wdrożenie etycznych wartości w rozwój innowacji zapewnia, że technologie nie tylko przynoszą korzyści, ale również minimalizują ryzyko negatywnych skutków dla jednostek, społeczeństw i środowiska.
W kontekście bezpieczeństwa technologicznego konieczne staje się opracowywanie strategii i rozwiązań, które m. in. chronią naszą prywatność, zapewniają integralność danych oraz minimalizują ryzyko cyberataków.
Konferencja Ethics by Design: Shaping Secure Innovations stanowi platformę do dzielenia się najlepszymi praktykami i strategiami mającymi na celu zapewnienie bezpieczeństwa w rozwoju innowacji i technologii społecznie odpowiedzialnych.
W tej edycji szczególnie istotnym aspektem pragniemy uczynić wartości odnoszące się bezpośrednio do bezpieczeństwa, społecznej odpowiedzialności nauki oraz podejścia RRI. Wdrażając RRI, dążymy do tego, aby postęp technologiczny i badania naukowe respektowały prawa człowieka, odzwierciedlały wartości społeczne, kulturowe i sprzyjały zrównoważonemu rozwojowi.
Współczesne trendy rewolucjonizują sposoby funkcjonowania jednostki w społeczeństwie i świecie. W miarę jak korzystamy ze złożonego systemu technologii ważne jest abyśmy nie zapominali o ich etycznych implikacjach oraz o sposobach minimalizowania ewentualnych negatywnych skutków.
W kontekście obecnych realiów, takich jak sytuacja na Ukrainie, nasze dyskusje o etyce i bezpieczeństwie technologicznym nabierają szczególnego znaczenia. Globalne wyzwania wymagają holistycznego podejścia, które uwzględnia zarówno postęp technologiczny, jak i jego konsekwencje.
Problemem przewodnim konferencji chcemy uczynić pytanie jak etycznie kształtować przyszłość bezpiecznych i zrównoważonych innowacji technologicznych.
PROPONOWANE OBSZARY TEMATYCZNE:
SUWERENNOŚĆ TECHNOLOGICZNA
· Bezpieczeństwo technologiczne: implementacja rozwiązań w poszczególnych obszarach technologicznych na rzecz społecznie odpowiedzialnego rozwoju nauki oraz biznesu.
· Dążenie do strategicznej autonomii UE: szanse i zagrożenia związane z rywalizacją technologiczna, problemy z zakłóceniem łańcucha dostaw, wyzwania związane z procesami i trendami geopolitycznymi, ekonomicznymi i społecznymi.
· Bezpieczeństwo technologiczne: rola i miejsce etyki w obszarach bezpieczeństwa technologicznego, synergia technologii i nauki na rzecz bezpieczeństwa, etyczny kontekst rozwoju technologii obronnych.
ZDROWIE
· Etyczne aspekty telemedycyny: prywatność pacjentów, gromadzenie i przechowywanie danych medycznych, dostępność do zdalnej opieki zdrowotnej wśród różnych grup społecznych
· Etyka sztucznej inteligencji w medycynie: wykorzystywanie SI w diagnostyce i leczeniu, odpowiedzialność za podjęte decyzje, ryzyko uprzedzeń i dyskryminacji w algorytmach SI
RRI w technologiach medycznych: uwzględnienie etyki w projektowaniu technologii medycznych, partycypacja społeczna, perspektywa pacjentów i społeczności lokalnych w projektach badawczych i w innowacjach medycznych
SZTUCZNA INTELIGENCJA
· Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji: ryzyko potencjalnych nadużyć i dezinformacji, bezpieczeństwo cyfrowe i ochrona danych, transparentność w zakresie wykorzystywania narzędzi, algorithmic bias, regulacje i standardy dla konkretnych branż (np. nauka, sztuka, media)
· Metaverse: wyzwania związane z bezpieczeństwem cybernetycznym, odpowiedzialność Big Techów za usługi dostarczane w wirtualnych środowiskach, ochrona prywatności, konsekwencje psychiczne związane ze zwiększającym się udziałem środowisk wirtualnych w codziennym życiu
· Odpowiedzialne projektowanie systemów HCI (Human-Computer Interaction): projektowanie bezpiecznych, zrównoważonych i społecznie akceptowalnych systemów; decyzyjność algorytmów AI – problem odpowiedzialności za podejmowane przez nie decyzje; implementacja zasad etycznych w procesach projektowych uwzględniających AI
ENERGETYKA
· Zrównoważona sieć elektroenergetyczna: nowe, nisko- i bezemisyjne technologie, inteligentne systemy zarządzania siecią energetyczną, decentralizacja sieci energetycznej, społeczności energetyczne, przeciwdziałanie zmianom klimatu, budowanie resilience,
· Bezpieczeństwo energetyczne: zarządzanie dostępem do energii w sposób zapewniający bezpieczeństwo w skali państwa oraz przeciwdziałający
indywidualnemu ubóstwu energetycznemu, niezależność od zewnętrznych dostawców energii, stabilność dostaw i cen,
· Akceptacja społeczna innowacji energetycznych: zrównoważone i odpowiedzialne innowacje, partycypacja publiczna, badanie opinii publicznej, etyczny proces budowy elektrowni, transformacja energetyczna dbająca o społeczność lokalną.
Konferencja „Ethics by Design” stanowi forum dyskusji nad implementacją etycznych zasad na rzecz bezpiecznych oraz społecznie odpowiedzialnych innowacjach. W tej edycji szczególny nacisk położony jest na wartości związane z bezpieczeństwem technologicznym w szczególności w odniesieniu do polityki i idei suwerenności technologicznej w technologiach zdrowotnych, AI oraz transformacji energetycznej.