Żegnamy profesora Piotra Wolańskiego

Z wielkim żalem żegnamy dziś profesora Piotra Wolańskiego, wykładowcę akademickiego, znakomitego inżyniera, światowej sławy eksperta w dziedzinie technologii kosmicznych, mentora dla wielu pokoleń studentów i naukowców zajmujących się kosmosem. Profesor służył nam nieocenionym wsparciem merytorycznym przy realizacji projektu „Bezpieczny Wodór”, który zostanie zwieńczony opracowaniem „Strategii bezpieczeństwa technologii wodorowych w Polsce na lata 2023-2030” na rzecz wyłaniającej się polskiej gospodarki wodorowej.


Piotr Wolański urodził się 16 sierpnia 1942 r. Tytuł profesora nauk technicznych uzyskał w 1989 r. Od 1991 roku był związany z Łukasiewicz  – Instytutem Lotnictwa. W latach 2002–2005 pełnił funkcję prorektora ds. nauki Politechniki Warszawskiej. Od 1995 r. był członkiem Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, a następnie od 2003 r. przewodniczącym tego komitetu. Był również członkiem Międzynarodowej Akademii Astronautycznej (IAA), a także członkiem Rady Polskiej Agencji Kosmicznej (2015–2020).


Koordynował prace nad pierwszym polskim satelitą Ziemi PW-SAT oraz PW-SAT2. W swoim dorobku posiadał ponad 400 publikacji. Znalazł się na liście 2% najczęściej cytowanych autorów, opracowanej przez Stanford University. Jako pierwszy w świecie został wyróżniony „Medalem A.K. Oppenheima” za wkład w badania spalania i wybuchów przez Instytut Dynamiki Wybuchów i Reagujących Systemów w USA w 1989r. 


Profesor Piotr Wolański zmarł w Warszawie, 31 sierpnia 2023r.


W imieniu całego zespołu Łukasiewicz – ORGMASZ składamy głębokie kondolencje i wyrazy współczucia rodzinie, przyjaciołom oraz osobom z najbliższego otoczenia Pana Profesora.


Dziękujemy także za cenny wkład w rozwój projektu.