Między zaufaniem a strachem. Diagnoza postaw i kierunki wsparcia profilaktyki szczepiennej w Polsce

Czas czytania: 3min

🧩 Szczepienia stanowią jedną z najbardziej skutecznych technologii medycznych. Ich pozytywny wpływ na zdrowie publiczne jest niekwestionowany przez medycynę opartą na dowodach. Niemniej, w zasadzie od wynalezienia pierwszych metod skutecznej wakcynacji, szczepienia budzą lęki i wywołują kontrowersje. Ich zrozumienie i efektywne zarządzanie nimi jest kluczowe w przypadku programów profilaktycznych, jeżeli mają być one skuteczne i trafić z powodzeniem do wielu odbiorców.

📢 Niniejszy raport ma dwa cele:

1️⃣ Po pierwsze, na podstawie szeroko zakrojonych badań chcemy pokazać spektrum postaw polskiego społeczeństwa wobec szczepień. Wychodząc z wielu badań z dziedziny socjologii i zdrowia publicznego, zakładamy, że społeczny stosunek do szczepień ma charakter wielowymiarowy oraz przyjmuje formę pewnego kontinuum, w którym oprócz gorących zwolenników i radykalnych przeciwników znajdują się postawy pośrednie. Opisanie tej różnorodności jest niezwykle ważne z uwagi na konieczność tworzenia sprofilowanych i dostosowanych do określonych grup docelowych strategii komunikacyjnych oraz interwencji.

 

2️⃣ Po drugie, na podstawie zebranej przez nas wiedzy oraz identyfikacji różnych dobrych praktyk, chcemy wskazać kierunki rozwoju polityk publicznych w zakresie kształtowania pozytywnych postaw wobec szczepień oraz zaproponować możliwe do szybkiej implementacji oraz skuteczne narzędzia wsparcia programów profilaktycznych. Wychodzimy z założenia, że działania w obszarze zdrowia publicznego powinny bazować nie tylko na wiedzy i narracjach (np. w postaci kampanii społecznych), ale również na konkretnych interwencjach w konkretnych obszarach społecznej praktyki czy w obszarze funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Dowiedz się więcej

Przeczytaj Również

This will close in 0 seconds