1. Rozmowy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. (https://lsse.eu/)
W maju rozpoczęły się rozmowy z dotyczące nawiązania stałej współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. oraz działającymi w jej obrębie 5 klastrami. Przedstawiciele Klastra Polskie Technologie zostali zaproszeni do udziału w spotkaniu z przedstawicielami Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. oraz w spotkaniu biznesowym tych klastrów, które odbędzie się już w czerwcu 2024 r.
2. Promocja w newsletterze Polskiego Klastra Budowlanego
W środę, 16 maja 2024, w newsletterze Polskiego Klastra Budowlanego ukazała się informacja promująca Klaster Polskie Technologie Bazaltowe wraz z materiałem n.t. zastosowania bazaltu w budownictwie. To krok w kierunku pozyskania nowych perspektyw współpracy w ramach szerokich zasobów, jakimi dysponuje klaster kluczowy. Link do newslettera.
3. Poszukiwanie Partnerów Biznesowych do prac B&R
W maju zwróciliśmy się do polskiego Klastra Budowlanego z prośbą o wskazanie Partnerów Biznesowych do realizacji prac B&R zgłoszonych przez członków Klastra Polskie Technologie Bazaltowe. Spłynęły do nas również zapytania od członków Polskiego Klastra Budowlanego związane z ich potrzebami w zakresie testów i certyfikowania ich produktów.
4. Nowy członek Klastra Polskie Technologie Bazaltowe
W maju 2024 r. do Klastra Polskie Technologie Bazaltowe przystąpiła osoba fizyczna – Pani Elżbieta Grażyna Gawkowska – właścicielka kopalni bazaltu w Mikołajowicach. Udokumentowana wielkość złoża to ok. 3 mln ton. Dzięki swoim właściwościom fizyko-chemicznym, bazalt z Mikołajowic nadaje się do tradycyjnych zastosowań (kruszywa budowlane, w tym mączka), do produkcji galanterii budowlanej (kostka, płytki bazaltowe) jak i do wytwarzania leizny bazaltowej, z której produkuje się włókna i nić bazaltową (najnowsze zastosowania bazaltu). Bazalt z tej kopalni na targach budowlanych w 1999 r. otrzymał medal za najwyższą jakość kamienia.