Coroczny B+R & Project Request: Klaster zbiera informacje o potrzebach rynku
Zgodnie z rekomendacjami Rady Klastra Polskie Technologie Bazaltowe, w kwietniu uruchomiono coroczny B+R & Project Request – proces zbierania informacji o zapotrzebowaniu rynku na prace badawczo-rozwojowe oraz inicjatywy projektowe.
W tym roku, w ramach rozbudowy ekosystemu klastra, zakres zapytania został poszerzony o tematy nienawiązujące bezpośrednio do technologii bazaltowych i kompozytowych. Poza członkami Klastra, zapytanie skierowano również do Strategicznych Partnerów oraz – za ich pośrednictwem – do współpracujących z nimi organizacji i podmiotów gospodarczych.
W gronie adresatów tegorocznej edycji znaleźli się m.in.:
– wybrane Specjalne Strefy Ekonomiczne,
– Polski Klaster Budowlany,
– Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej,
– Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie,
– Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa,
– Krajowa Grupa Spożywcza S.A.,
– Polska Izba Rozwoju Elektromobilności.
Celem działania jest budowa bazy zapotrzebowania na usługi i współpracę biznesową, która umożliwi tworzenie złożonych łańcuchów wartości, z aktywnym udziałem członków Klastra. Potencjalny zasięg zapytania znacznie przekracza 1000 podmiotów.
Testy wykrywacza dronów Drone Guard we współpracy z Parkiem Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji Sp. z o.o.
We współpracy z Parkiem Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji Sp. z o.o. przeprowadzono testy wykrywacza dronów Drone Guard. To kolejny krok w kierunku rozwijania kompetencji Klastra w zakresie nowoczesnych technologii i bezpieczeństwa.
W ramach współpracy Park Technologii Kosmicznych prowadzi także rozmowy dotyczące certyfikacji dronów, a jeden z członków klastra analizuje możliwość zastosowania sztucznej inteligencji (AI) m.in. do zarządzania rojem dronów. Bardzo prawdopodobne jest nawiązanie stałej współpracy z grupą podmiotów specjalizujących się w technologiach dronowych i co będzie implikowało imersję technologii bazaltowych dualnego zastosowania w wybranych technologiach dronowych.
To przedsięwzięcie stanowi doskonały przykład korzyści płynących z rozbudowy ekosystemu Klastra, którego celem jest zwiększanie wartości dodanej dostarczanej jego członkom poprzez współpracę z partnerami technologicznymi i rozwój innowacyjnych obszarów działania. Informacje dotyczące ekosystemu klastra można również znaleźć w numerze Biznesu Lubuskiego, gdzie zamieszczono artykuł Haliny Sitko – link do artykułu
Nowe projekty badawczo-rozwojowe z udziałem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. oraz członków Klastra Polskie Technologie Bazaltowe
Krajowa Grupa Spożywcza S.A.wraz z członkami Klastra Polskie Technologie Bazaltowe intensyfikuje współpracę w obszarze innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych.
Oprócz już realizowanych działań związanych z pozyskaniem dofinansowania na prace B+R dotyczące komercyjnego zagospodarowania odpadów powstających podczas uprawy buraka cukrowego i produkcji cukru, partnerzy wspólnie pracują nad nowym przedsięwzięciem. Celem tego projektu jest opracowanie innowacyjnych typów nawozów oraz zbadanie ich wpływu na poprawę parametrów gleby, sekwestrację CO₂ i jakość plonów. W ramach przygotowań do naboru lipcowego w Programie FENG – Ścieżka SMART planowane jest złożenie co najmniej trzech wniosków, każdy o wartości co najmniej 3 milionów złotych w zakresie prac B+R. Łączna wartość tych projektów wyniesie około 10,5 miliona złotych. Beneficjentami wniosków będą głównie członkowie Klastra – Instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz: Łukasiewicz – INS oraz Łukasiewicz – ICHP.
Równolegle, we współpracy z Zarządem Gospodarstwa Rolnego Kietrz oraz KHBC, trwa I faza testów polowych, polegająca na aplikacji prototypu nawozu na wyznaczonych poletkach testowych (po wcześniejszej analizie próbek gleby). Obecnie oczekuje się na osiągnięcie przez rośliny odpowiedniego stadium wzrostu – 5–6 liści, co nastąpi w drugiej połowie czerwca 2025 r. Wtedy też zostanie zastosowany kolejny składnik nawozu.
W ramach projektu „Program walki z chwościkiem”, prowadzone są dalsze testy z udziałem członków Klastra. Po analizie wyników planowane jest utworzenie konsorcjum i złożenie wniosków o dofinansowanie w Programie FENG – Ścieżka SMART (wartość prac B+R: minimum 3 miliony złotych) oraz w ramach PROW – Interwencja.
Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczny Partner Klastra, z którym w najbliższych latach planowana jest realizacja kolejnych projektów innowacyjnych oraz komercjalizacja technologii opracowanych przez instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Spotkania moderowane z członkami
Prowadzone są intensywne rozmowy z podmiotami zainteresowanymi implementacją wybranych technologii bazaltowych. Trwa rozpoznanie możliwości współpracy w zakresie rozwoju i komercjalizacji technologii bazaltowych, ze szczególnym uwzględnieniem prętów kompozytowych oraz produktów alternatywnych (włókna, tkaniny, siatki, powłoki techniczne, zbrojenia rozproszone). Część podmiotów z którymi prowadzone są rozmowy ściśle współpracuje z sektorem obronnym lub jest podmiotami komercyjnymi, co dobrze rokuje w kontekście operacjonalizacji w przyszłości przyjętych uzgodnień.
Spotkanie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa – współpraca oraz technologie satelitarne
W dniu 28 kwietnia 2025 roku odbyło się spotkanie robocze z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa w celu omówienia propozycji współpracy związanej z wykorzystaniem technologii satelitarnych we wspólnych projektach.
Niezależnie otrzymaliśmy również zaproszenie do zaprezentowania oferty członków Klastra Polskie Technologie Bazaltowe na spotkaniu organizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa dla kierownictwa nadzorowanych strategicznych spółek (łącznie około 40 podmiotów).
Witamy nowych członków Klastra
Dr inż. Jacek Nowak. B2B z siedzibą w Krogulcza Sucha 101, 26-505 Krogulcza Sucha, reprezentowany w klastrze przez właściciela dr inż. Jacka Nowaka specjalizuje się w prowadzeniu innowacyjnych badań w obszarze rolnictwa. W ramach działalności realizuje projekty mające na celu opracowanie innowacyjnych technologii, metod i produktów wspierających ekologiczną produkcję rolną, zwiększających odporność ekosystemów oraz promujących zrównoważone praktyki rolnicze. Interdyscyplinarne działania podmiotu obejmują badania naukowe, testowanie rozwiązań oraz wdrażanie ich w praktyce we współpracy z partnerami naukowymi oraz przemysłowymi.
ü Trwają prace związane z realizacją zaleceń Rady Klastra, opisanych w lutowych aktualnościach. W szczególności, w maju zaplanowane zostało robocze spotkanie w siedzibie Koordynatora Klastra, poświęcone następującym zagadnieniom:
- działaniom zwiększającym efektywność i zdolność Klastra do samofinansowania się;
- poprawie rozpoznawalności Klastra Polskie Technologie Bazaltowe, m.in. poprzez aktywne działania marketingowe;
- przygotowaniu struktur Klastra w zakresie wsparcia działań koordynacyjnych i merytorycznych, związanych z pozyskiwaniem zleceń komercyjnych oraz wspieraniem członków Klastra w aktywnym tworzeniu łańcuchów wartości.
ü Spotkanie Grup Roboczych Klastra odbędzie się on-line 14 maja 2025. Zakres tematyczny:
- działalność Klastra aktualizacja;
- założenia schematu partycypacji członków Klastra w finansowaniu działalności Klastra;
- opcjonalnie informacja o wynikach B+R & Project Request.
UWAGA: Zaproszenie na Spotkanie Grup Roboczych Klastra (link) zostanie przesłany w oddzielnej wiadomości e-mail.-
ü Szanowni Członkowie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe, zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o przesłanie folderów, katalogów, ulotek oraz gadżetów firmowych do naszej siedziby.
Prosimy o przesłanie Państwa aktualnych folderów, gadżetów, katalogów, ulotek w formie materiałów drukowanych, które będą do wglądu w siedzibie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe oraz podczas wydarzeń targowych. W naszej siedzibie znajduje się ekspozycja materiałów firm członkowskich. Klaster Polskie Technologie Bazaltowe pojawia się również na wielu wydarzeniach branżowych. Za każdym razem udostępniamy katalogi z produktami, usługami naszych firm klastrowych. Mile widziane również materiały w języku angielskim. Katalogi oraz przesyłki proszę dostarczać na adres: Klaster Polskie Technologie Bazaltowe, ul. Żelazna 87, 00-897 Warszawa. Wersje elektroniczne folderów, katalogów oraz ulotek prosimy przesyłać na mail: kptb@itech.lukasiewicz.gov.pl