Witamy nowych członków Klastra

1. Boryszew.S.A. reprezentowana w klastrze przez Macieja Korniluka Dyrektora Zarządzającego Boryszew S.A. oddział Boryszew ERG w Sochaczewie. Grupa Boryszew jest największym polskim producentem w branży motoryzacyjnej. Zakłady Grupy produkują elementy z tworzyw sztucznych (schowki, kokpity, klamki, osłony silnika itp.), a także przewody do transportu płynów w układach hamulcowych i klimatyzacyjnych. Spółka jest notowana w ramach indeksu WIG30 w Warszawie. Przedsiębiorstwa wchodzące w skład grupy kapitałowej Boryszew zajmują się produkcją komponentów dla sektora motoryzacyjnego, materiałów chemicznych (m.in. płyn chłodniczy Borygo, płyn odkażający ERG CleanSkin), tlenków metali oraz elementów metalowych. Zatrudnia niemal 12 tys. pracowników w blisko 40 zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w 14 krajach na 4 kontynentach z tego w Polsce blisko 3 tys. . Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Warszawie.
Już w kwietniu planowane jest zorganizowanie i koordynowanie spotkań Przedstawicieli Grupy Boryszew S.A. z wybranymi członkami Klastra Polskie Technologie Bazaltowe. W trakcie tych spotkań zweryfikowana będzie zasadność uruchomienia wspólnych inicjatyw.
2. Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji Sp. z o.o. reprezentowany w klastrze przez Kamila Plona Prezesa Zarządu firmy Halo Bird. Misją Parku Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji jest zwiększenie poziomu innowacyjności poprzez rozwój działalności kosmicznej i innej wysokotechnologicznej oraz koordynowanie polityki innowacji. Spółka ma ambicję stać się impulsem modernizującym społeczeństwo i gospodarkę; kreatorem popytu na innowacje – jako polityki typu pull, w odróżnieniu od tworzenia podaży innowacji; źródłem prac rozwojowych – firm i ośrodków badawczo-rozwojowych; twórcą nowych kierunków studiów, pozyskiwania kadry, a także baz danych i procedur ochrony własności intelektualnej; animatorem wiedzy na temat innowacji oraz skutków działań innowacyjnych; a także koordynatorem systemu innowacyjnego. Spółka została powołana w celu prowadzenia działalności polegającej na wykonywaniu czynności promocyjnych, edukacyjnych i wydawniczych mających za zadanie podnoszenie jakości życia społecznego i gospodarczego.
Zawiązanie współpracy z Parkiem Technologii Kosmicznych
W środę, 5 marca 2025 r. członkowie Klastra współorganizowali oraz uczestniczyli w X edycji konferencji organizowanej przez Uczelnię Łazarskiego „Drony wśród nas” – link do konferencji . Konsekwencją tych działań jest współpraca z Parkiem Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji Sp. z o.o. m.in. w obszarze testowania technologii dronowych.
Podpisano List Intencyjny w zakresie współpracy oraz nawiązano pierwsze kontakty związane ewentualnymi testami wykrywacza dronów. Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji Sp. z o.o. zdecydował się na przystąpienie do klastra w celu wspólnego promowania działań innowacyjnych. Przedstawiciele Klastra i Parku Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji Sp. z o.o. w odpowiedzi na oczekiwania rynku przedstawili PAIH propozycję utworzenia w Parku Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji Sp. z o.o. Centrum Certyfikacyjnego Dronów.
