🌍 Wodór wskazywany jest jako kluczowy element transformacji energetyczno-klimatycznej [Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 19 maja 2021 r. w sprawie europejskiej strategii w zakresie wodoru], która jest głównym mechanizmem służącym osiągnięciu celów Porozumienia Paryskiego i Europejskiego Zielonego Ładu, takich jak: obniżanie ogólnego poziomu emisji (tzw. zeroemisyjność) oraz redukcja poziomu emisji gazów cieplarnianych.
💥 Projekt „Strategia Bezpieczeństwa Technologii Wodorowych w Polsce na lata 2022-2030″ jest odpowiedzią wynikającą zaangażowania w rozwój i implementację technologii nisko- i zeroemisyjnego wodoru w polskim systemie energetycznym. Wdrażanie technologii wodorowych to ambitna inicjatywa, która nie tylko wynika z wyzwań klimatycznych, ale również jest szansą na umocnienie Polski jako lidera innowacji technologicznej.
🧐 Głównym efektem realizacji projektu jest ten dokument składający się z dwóch komplementarnych programów działania:
1️⃣ bezpieczeństwa technologii wodorowych w obszarze B+R (aspekty techniczne) oraz
2️⃣ działań komunikacyjno-społecznych dotyczących rozwoju technologii wodorowych w Polsce.
📗 Stworzona strategia stanowi punkt wyjścia dla ukierunkowanych prac badawczo-rozwojowych, analiz bezpieczeństwa technologii wodorowych oraz działań społeczno-komunikacyjnych, podejmowanych wspólnie przez przedsiębiorstwa i instytucje publiczne na rzecz zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa technologii wodorowych.