Klaster Polskie Technologie Bazaltowe – Aktualności czerwiec 2025

Czas czytania: 3min
Czerwiec i zbliżający się okres wakacyjny 

Czerwiec, jak co roku, okazał się miesiącem w którym aktywność podmiotów rynkowych zaczyna się stopniowo zmniejszać w związku ze zbliżającym się lipcowym okresem wakacyjnym. W przypadku klastra przełożyło się to na rozpoczęcie kilku dobrze rokujących inicjatyw, których finalizacji spodziewamy się we wrześniu. Jednocześnie informujemy o naszej  ograniczonej dostępności w pierwszej połowie lipca  – ze względu na urlopy. Przepraszamy za wszystkie ewentualne niedogodności jakie może to spowodować.

Jezioro Żelazny Most projekt „Przetwarzanie odpadów flotacyjnych na mineralne produkty rynkowe”

Jak informowaliśmy w aktualnościach majowych Klaster jest zainteresowany w udziale w projekcie dotyczącym możliwości wykorzystania odpadów flotacyjnych pochodzących m.in. z jeziora Żelazny Most w obszarach:

W ramach współpracy Park Technologii Kosmicznych prowadzi także rozmowy dotyczące certyfikacji dronów, a jeden z członków klastra analizuje możliwość zastosowania sztucznej inteligencji (AI) m.in. do zarządzania rojem dronów. Bardzo prawdopodobne jest nawiązanie stałej współpracy z grupą podmiotów specjalizujących się w technologiach dronowych i co będzie implikowało imersję technologii bazaltowych dualnego zastosowania w wybranych technologiach dronowych.

  1. Odzysk metali i niemetali – prowadzenie działań badawczych zmierzających do odzysku surowców wtórnych ze złóż odpadów flotacyjnych.
  2. Zastosowanie w budownictwie – opracowanie możliwości przekształcenia frakcji mineralnych w pełnowartościowe materiały budowlane.
  3. Zastosowania rolnicze – opracowanie technologii pozwalających na wykorzystanie przetworzonych odpadów jako komponentów nawozów mineralnych.
jezioro2
jezioro3
Zdj. Jezioro Żelazny Most (pełna nazwa: Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”)

Klaster Polskie Technologie Bazaltowe wyraził pełne poparcie dla projektu i potwierdził chęć udziału Klastra i członków Klastra o (w tym Instytutów Badawczych Sieci Badawczej Łukasiewicz), w realizacji projektu Badawczo-Rozwojowego pn. „Przetwarzanie odpadów flotacyjnych na mineralne produkty rynkowe”. Jezioro Żelazny Most jest jedynym na świecie obiektem hydrotechnicznym widocznym gołym okiem z kosmosu. Po wdrożeniu projektu w skali przemysłowej szacuje się, że dostępna ilość surowca powinna wystarczyć na 100-200 lat produkcji.

Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji Sp. z o.o. podpisał umowę z DWOT (Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej)

Z przyjemnością informujemy o podpisaniu przez członka naszego klastra Park Technologii Kosmicznych 5 letniej (z możliwością przedłużenia) umowy z DWOT . W realizację umowy planowane jest włączenie innych członków Klastra. Ze względu na zaangażowanie Parku w organizowaną konferencję, a także sezon urlopowy – konkretne ustalenia zostaną podjęte po 15 lipca 2025r.

W najbliższych planach umowa  o współpracy z Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki S.A.

Trwają uzgodnienia związane z podpisaniem umowy o współpracy pomiędzy Klastrem Polskie Technologie Bazaltowe i Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki S.A.

Podpisanie umowy planowane jest już w lipcu 2025.

Rozszerzenie współpracy z Parkiem Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji Sp. z o.o.

Z Parkiem Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji Sp. z o.o. uzgodniono istotne rozszerzenie działań w zakresie oferowania technologii dual use oraz współpracy na rzecz przemysłu obronnego. Przedsięwzięcie stanowi przykład korzyści płynących z rozbudowy ekosystemu Klastra, którego celem jest zwiększanie wartości dodanej dostarczanej jego członkom poprzez współpracę z partnerami technologicznymi i rozwój innowacyjnych obszarów działania.

Projekty badawczo-rozwojowe z udziałem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. oraz członków Klastra Polskie Technologie Bazaltowe

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. wraz z członkami Klastra Polskie Technologie Bazaltowe współpracuje w obszarze innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych.

Przygotowywany jest wniosek BŁOTO DECO , który zostanie złożony w naborze rozpoczynającym się w lipcu. (z Łukasiewicz – INS)

Trwają uzgodnienia związane z organizacją konsorcjum w ramach projektu „Program walki z chwościkiem”.  Planowane jest złożenie wniosków o dofinansowanie w Programie FENG – Ścieżka SMART (wartość prac B+R: minimum 3 miliony złotych) oraz w ramach PROW – Interwencja.

Poszukujemy dla KGS S.A. partnerów do złożenia wniosku projektowego, którego celem będzie opracowanie technologii wykorzystania nadmiarowego ciepła odpadowego z biogazowni do programu Horyzont Europa. Złożenie wniosku do programu Horyzont Europa planowane jest jeszcze w bieżącym roku, z założeniem utworzenia konsorcjum z podmiotami mającymi doświadczenie w programach europejskich.

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczny Partner Klastra, z którym w najbliższych latach planowana jest realizacja kolejnych projektów innowacyjnych oraz komercjalizacja technologii opracowanych przez instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Oferta dla przemysłu obronnego

Klaster Polskie Technologie Bazaltowe zebrał od członków Klastra ofertę dla przemysłu obronnego. Oferta obejmuje surowce oraz materiały dla przemysłu obronnego jak i technologie podwójnego/dual technologies zastosowania, w tym technologie bazaltowe, i zostanie zaprezentowana za pośrednictwem jednego z członków Klastra w m.in. trakcie konferencji „Drony w służbach mundurowych” .

ü Trwają prace związane z realizacją zaleceń Rady Klastra. W szczególności, przygotowywany jest model pozyskiwania przez Klaster środków. Na MODEL NAZYWANY: „Usługa koordynacyjna / wdrożeniowa dla zleceniodawcy” składać się będą usługi:

    • Analiza potrzeb i dopasowanie jednostki.
    • Weryfikacja gotowości instytucji do realizacji zadania.
    • Obsługa organizacyjna kontaktu.
    • Nadzór nad prawidłowym przebiegiem komunikacji i realizacji.
    • Doradztwo w zakresie formalnym i merytorycznym (jeśli dotyczy).

Wdrożenie modelu ma umożliwić klastrowi legalne i przejrzyste pobieranie opłat za doprowadzenie do współpracy podmiotów, bez łamania przepisów o finansach publicznych i zamówieniach. Pozwoli również na dalsze niepobieranie składek członkowskich.

ü Szanowni Członkowie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe, zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o przesłanie folderów, katalogów, ulotek oraz gadżetów firmowych do naszej siedziby.
Prosimy o przesłanie Państwa aktualnych folderów, gadżetów, katalogów, ulotek w formie materiałów drukowanych, które będą do wglądu w siedzibie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe oraz podczas wydarzeń targowych. W naszej siedzibie znajduje się ekspozycja materiałów firm członkowskich. Klaster Polskie Technologie Bazaltowe pojawia się również na wielu wydarzeniach branżowych. Za każdym razem udostępniamy katalogi z produktami, usługami naszych firm klastrowych. Mile widziane również materiały w języku angielskim. Katalogi oraz przesyłki proszę dostarczać na adres: Klaster Polskie Technologie Bazaltowe, ul. Żelazna 87, 00-897 Warszawa. Wersje elektroniczne folderów, katalogów oraz ulotek prosimy przesyłać na mail: kptb@itech.lukasiewicz.gov.pl

 

Dowiedz się więcej

Przeczytaj Również

This will close in 0 seconds