Centrum Polityk Publicznych i Bezpieczeństwa

lider obszaru
prof. dr hab. Jacek Sroka
Prof. dr hab. Jacek Sroka – absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, politolog, profesor zwyczajny, specjalizujący się w problematyce polityk publicznych, zarządzania publicznego oraz współdecydowania. Stypendysta programów: NATO-OTAN Fellowship, Jean-Monnet oraz TEMPUS (na Uniwersytecie Wiedeńskim, pod opieką naukową prof. Georga Wincklera). Jako kierownik i wykonawca uczestniczył w realizacji 22 krajowych i międzynarodowych projektów badawczych. Był długoletnim ekspertem European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions z siedzibą w Dublinie.
Autor krajowych i zagranicznych opracowań naukowo-badawczych i analitycznych, w tym: 5 monografii autorskich, 11 monografii współautorskich, 3 monografii redagowanych, 7 monografii współredagowanych, 147 artykułów i rozdziałów oraz ponad 60 opracowań eksperckich i około 20 tekstów popularnonaukowych. Odbył szereg staży badawczych, m.in. w Ankarze, Berlinie, Brnie, Doniecku, Dreźnie, Genewie, Lizbonie, Lubljanie, Wiedniu, Wilnie, Wuppertalu. Współpracował z krajowymi i zagranicznymi jednostkami administracji rządowej i samorządowej, krajowymi i zagranicznymi instytutami badawczymi, a także z NGO, związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców. Laureat nagród uniwersyteckich oraz jednej ministerialnej. Sprawował i nadal sprawuje funkcje akademickie, m.in. związane z ewaluacją działalności naukowej.
Kluczowe obszary badań: polityka regionalna, zarządzanie publiczne, polityka innowacyjna, integracja europejska, polityka naukowa, współdecydowanie.
Wybrane monografie:
Wybrane projekty badawcze:
Projekt badawczy Instytucje demokracji partycypacyjnej w polskim systemie politycznym (N117 023 31/0985), funkcja w projekcie: kierownik, okres realizacji: 2006-2008.
Dział Bezpieczeństwa Technologicznego odpowiada za identyfikację, analizę oraz minimalizację ryzyk związanych z wdrażaniem i eksploatacją innowacji i technologii. Realizuje prace badawcze w zakresie metod analitycznych i narzędzi wspierających ochronę i wzmacnianie suwerenności technologicznej państwa oraz zapewnienie rozwoju bezpieczeństwa i obronności zgodnie z ustawą o Sieci Badawczej Łukasiewicz. Współpracuje z jednostkami wewnętrznymi i zewnętrznymi w zakresie badań, analiz oraz działań na rzecz wzmacniania ekosystemu bezpieczeństwa i innowacji.
Dział Polityk Publicznych ogniskuje swoje działania na monitorowaniu, identyfikacji, analizach, rekomendacjach i ewaluacji polityk publicznych zorientowanych na problemy społeczno-gospodarcze. Wiodącym kierunkiem aktywności badawczej i wdrożeniowej jest wzmacnianie efektywnych oraz odpowiedzialnych praktyk polityk publicznych wspartych danymi i dowodami (evidence based policies). Czyni się to poprzez wspomaganie trafności, skuteczności oraz synergii polityk publicznych, zarówno pomiędzy poszczególnymi ich rodzajami, jak i w odniesieniu do spójności działań administracji rządowej i samorządowej. Aktywność DPP wynika z treści ustawy o Sieci Badawczej Łukasiewicz i lokuje się w obszarze wspierania polityki gospodarczej państwa poprzez formułowanie: prognoz trendów, prognoz skutków oraz rekomendacji dotyczących wpływu transferu wiedzy i technologii na społeczeństwo i jego rozwój.