Projekt: Popularyzacja wiedzy włókienniczej jako sposób kształtowania postaw proekologicznych u dzieci

Projekty krajowe

Popularyzacja wiedzy włókienniczej jako sposób kształtowania postaw proekologicznych u dzieci

Tytuł projektu:  Popularyzacja wiedzy włókienniczej jako sposób kształtowania postaw proekologicznych u dzieci

Umowa dotacyjna nr: SONP/SN/550722/2022

Beneficjenci: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny

Cele projektu: 

Celem projektu jest popularyzacja wiedzy obejmującej charakterystykę materiałów włókienniczych, pokazanie wpływu jaki każdy z nas wywiera na środowisko naturalne, nabywając, użytkując odzież i tekstylia domowe oraz pozbywając się ich po zakończeniu użytkowania (przekazanie, recykling, utylizacja). 

Projekt jest skierowany do uczniów klas 3-4 szkoły podstawowej. 

Projekt będzie realizowany w formie bezpłatnych, 90-minutowych warsztatów. Uczniowie poznają zasady użytkowania i odpowiedniej pielęgnacji produktów włókienniczych: czyszczenia, prania, suszenia, prasowania, przechowywania, a także wpływu tych procesów na czas użytkowania produktów, wielkość zużycia wody, energii oraz środków chemicznych. Zostanie im też przekazana wiedza na temat pozbywania się odzieży i tekstyliów domowych po zakończeniu ich użytkowania. Podczas warsztatów zostaną również omówione zagadnienia dotyczące zasad 3R – ogranicz zakupy, użyj ponownie, poddaj recyklingowi (z ang. reduce, reuse, recycle) i 5R – ogranicz konsumpcję, użyj ponownie, poddaj recyklingowi, odzyskaj, odnów (z ang. reduce, reuse, recycle, recover, renew) w odniesieniu do wyrobów włókienniczych, przede wszystkim odzieży i tekstyliów domowych. Uczniowie zapoznają się z możliwościami aplikacyjnymi wyrobów włókienniczych, w szczególności materiałów zaawansowanych, w wielu branżach: medycynie, budownictwie, motoryzacji, lotnictwie, energetyce czy astronautyce.

Warsztaty zostaną przeprowadzone w wytypowanych szkołach podstawowych w Łodzi. W zajęciach zostaną wykorzystane pomoce dydaktyczne opracowane i przygotowane przez zespół Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkim Instytucie Technologicznym. Pomoce te będą obejmowały materiały włókiennicze z włókien pierwotnych i pochodzących z recyklingu. 

W regionie łódzkim edukacja na rzecz sektora odzieżowego i tekstylnego realizowana jest na różnych poziomach kształcenia i w różnym zakresie: technikum/liceum zawodowe, Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, Wydział Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych, jednakże na poziomie szkoły podstawowej taka wiedza nie była dotychczas przekazywana. Warsztaty zaplanowane przez Łukasiewicz-Łódzki Instytut Technologiczny do przeprowadzenia w ramach projektu wypełnią tę lukę. 

Realizacja projektu niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia u dzieci, a pośrednio także ich rodziców, świadomości dotyczącej znaczenia tekstyliów dla środowiska.  Nabyta w trakcie warsztatów wiedza wpłynie korzystnie na kształtowanie postaw proekologicznych u dzieci.

Okres realizacji:  03/10/2022 – 02/10/2024

Wartość projektu: 257 750,00 zł

Dofinansowanie projektu: 231 975,00 zł

This will close in 0 seconds