Klaster Polskie Technologie Bazaltowe – aktywność w lutym 2025

List Intencyjny z Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej 

🤝Podpisano List Intencyjny z Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej zrzeszającą obecnie około 400 podmiotów gospodarczych.

👉 W krótkiej perspektywie klaster planuje dotarcie do Stowarzyszenia Producentów Winorośli, potencjalnych odbiorców produktów bazaltowych.

👉 W dłuższej perspektywie przewidziana jest współpraca z innymi członkami OPZL oraz publikacja ofert i artykułów w wydawnictwach Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej.

📰 W najbliższym numerze Biznesu Lubuskiego zostanie zamieszczony artykuł Haliny Sitko.

Spotkanie z CODETAIN Sp. z o.o

🔝 Odbyło się spotkanie robocze z CODETAIN Sp. z o.o. w celu omówienia zasad ewentualnej współpracy w projektach dotyczących zaawansowanego zarządzania źródłami i magazynami energii.

💥Dyskutowano również o potencjale współpracy CODETAIN Sp. z o.o. w ramach Klastra.

Spotkanie w Parku Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji Sp. z o.o.

🏢 Odbyło się spotkanie w Parku Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji Sp. z o.o.  oraz dyskusja nad współpracą w zakresie zaawansowanych technologii bazaltowych i ich zastosowań w sektorze kosmicznym.

🎤 Omówiono potencjał włókien bazaltowych w przemyśle kosmicznym, co mogłoby obniżyć koszty i zwiększyć wydajność materiałów kompozytowych.

Przedyskutowano z Prezesem Zarządu prof. dr hab. Markiem Banaszkiewiczem kwestie współpracy.

🤝 Uzgodniono podpisanie Listu Intencyjnego z Parkiem Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji Sp. z o.o.

🚀 Rozpoczęto działania z Łazarski Aviation Academy oraz planowane są wspólne projekty z instytutami sieci i podmiotami komercyjnymi. Ich tematem jest stosowanie technologii bazaltowych  przy produkcji dronów oraz elementów wykorzystywanych w technologiach kosmicznych i lotniczych.

Spotkanie na Uniwersytecie Zielonogórskim

🧐 Przedstawiciele klastra uczestniczyli w podpisaniu umowy przez Podmiot Zarządzający Łukasiewicz – ITECH z Uniwersytetem Zielonogórskim oraz nawiązali kontakty na potrzeby dalszych działań Klastra.

Spotkanie z Zarządem Inkubatora Technologicznego – E-Mobility Innovation HUB

🎤 Rozmawiano z Zarządem Inkubatora Technologicznego – E-Mobility Innovation HUB i wybranymi start-upami oraz przedstawiono ofertę współpracy z Klastrem.

Omówiono potencjał współpracy z podmiotami z Parku Technologicznego. Potwierdzono uzgodnienia dotyczące współpracy długoterminowej z jego Zarządem.

🎤 Przedstawiciele Klastra Polskie Technologie Bazaltowe  przeprowadzili rozmowy z Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. dotyczące podpisania umowy/listu intencyjnego o współpracy. Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna z sukcesem wspiera i obsługuje inwestorów krajowych i zagranicznych i jest najszybciej rozwijającą się polską specjalną strefą ekonomiczną, zarówno pod względem finansowym, jak i terytorialnym. Jest jedną z największych Stref w Polsce. Planowany termin zawarcia umowy to marzec.

Spotkanie z Zarządem Polskiego Klastra Budowlanego

🏬 W ramach konferencji Polskiego Klastra Budowlanego odbyło się kolejne robocze spotkanie przedstawicieli klastra z Zarządem Polskiego Klastra Budowlanego, którego celem było przedstawienie zaktualizowanej oferty Klastra Polskie Technologie Bazaltowe dla budownictwa.

👉 W spotkaniu z Prezesem Zarządu Polskiego Klastra Budowlanego Tomaszem Kozłowskim (na zdjęciu w środku) uczestniczył Prezes Zarządu Basalttech Sp. z o.o. Dariusz Adamczyk (na zdjęciu z lewej strony).

📝 Ustalono dedykowane spotkanie w marcu mające na celu doprecyzowanie podjętych ustaleń.

Spotkanie z Zarządem Polskiego Klastra Budowlanego

🤝 Krajowa Grupa Spożywcza S.A.  i członkowie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe oprócz prowadzonych już prac związanych z pozyskaniem dofinansowania do prac badawczo-rozwojowych dotyczących komercyjnego zagospodarowania odpadów powstających w procesie uprawy buraka cukrowego oraz produkcji cukru, rozpoczęli wspólne prace nad projektem, którego celem jest opracowanie nowych typów nawozów i zbadanie ich wpływu na poprawę parametrów gleby, sekwestrację CO2 oraz jakość plonów.

💰 W ramach funkcjonującego ekosystemu klastra wytypowano we współpracy z KGS S.A. również grupę tematów które kwalifikują się do pozyskania finansowania z Horizon Europe. KGS S.A. to  strategiczny Partner Klastra z którym członkowie Klastra będą w najbliższych latach realizować kolejne innowacyjne projekty oraz komercjalizować technologie opracowane przez instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz.

🥇 W Puławach w Łukasiewicz – Instytucie Nowych Syntez Chemicznych odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli klastra z Krajową Grupą Spożywczą S.A. oraz ekspertów obu stron dotyczące wspólnej realizacji projektów badawczych w ramach FENG oraz Horizon Europe. W trakcie rozmów zidentyfikowano kolejne obszary potencjalnej współpracy. Organizator spotkania Przewodniczący Rady Klastra Polskie Technologie Bazaltowe Dyrektor Mirosław Makarewicz przekazał Radzie Klastra informacje, że na spotkaniu powołano grupy do realizacji dotychczas uzgodnionych tematów oraz w trakcie kolejnego spotkania zostaną uruchomione kolejne. 

Spotkanie z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A.

💪 Odbyło się również spotkanie przedstawicieli Klastra z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, którego celem było zdynamizowanie współpracy i operacjonalizacja podpisanego w listopadzie 2024 roku listu intencyjnego. 

💥 Przewodniczący Rady Klastra Polskie Technologie Bazaltowe Dyrektor Mirosław Makarewicz przeprowadził rozmowy dotyczące operacjonalizacji współpracy Klastra Polskie Technologie Bazaltowe oraz Instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A., a w szczególności z jej klastrami i podmiotami zrzeszonymi w tych klastrach. Ze strony Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Uczestniczyli m.in. jej Prezes dr Kajetan Bator, wiceprezes Bartosz Hejmej oraz Dyrektor Departamentu Klastrów Rafał Sikora. Omawiano również współpracę w ramach wydarzeń biznesowych i promocji.

Spotkanie przedstawicieli Klastra

📝 Odbyło się również pierwsze robocze spotkanie Rady Klastra Polskie Technologie Bazaltowe.
🧩 Główne tematy poruszone podczas spotkania to: strategia i cele Klastra na rok 2025 i dalsze, realizacja projektów w wybranych obszarach, pozyskiwanie dofinansowania,   zwiększenie efektywności oraz pełniejsze wykorzystanie unikalnej pozycji i dynamicznego rozwoju klastra. Klaster Polskie Technologie Bazaltowe, dzięki zaangażowaniu członków oraz dzięki Partnerom Strategicznym ma szansę na dalsze umacnianie swojej pozycji na rynku oraz realizację innowacyjnych projektów w 2025 roku. Rada Klastra odbyła się w Legnickim oddziale Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych. W trakcie Rady Klastra gość prof. dr hab. Grzegorz Świt z Politechniki Świętokrzyskiej przedstawił aktualny poziom zaawansowania prac nad wytworzeniem strun bazaltowych.

WITAMY NOWYCH CZŁONKÓW KLASTRA

Codetain sp. z o.o. reprezentowany w klastrze przez Prezesa Daniela Gawrona to zespół specjalistów wykorzystujący pryncypia zarządzania energią, e-mobilności, redukcji śladu węglowego do wspierania rozwiązań na rzecz zielonej przyszłości.  Tworzy m.in. oprogramowanie w branży e-mobility dla czołowych firm motoryzacyjnych w Europie. Codetain działa na rynku już od 10 lat. Od początku Codetain związany jest z osobą Prezesa Daniela Gawrona i mieści się w nowoczesnej „zielonej” siedzibie Botaniczna 70, 65-392 Zielona Góra.

PDC Construction Management sp.j. 

reprezentowany w klastrze przez jednego z właścicieli Philipa Drożdża to lider i jeden z największych podmiotów specjalizujący się w pełnieniu roli  Inżyniera Kontraktu i Inwestora Zastępczego. Specjalizuje się zarówno w nadzorowaniu największych budów inwestycji OZE jak i dużych inwestycjach kubaturowych.

Rada Klastra Klastra Polskie Technologie Bazaltowe odbyła się w dniu 25 lutego 2025 roku w siedzibie Sieć Badawcza – Instytut Metali Nieżelaznych oddział w Legnicy, dzięki uprzejmości pełniącym Dyrektora Arkadiusza Szpakowskiego rolę oddziału Klastra Polskie Technologie Bazaltowe w zachodnich regionach Polski.

W trakcie spotkania Rady Klastra ustalono następujące działania i zalecenia:

      • Rozwój i promocja klastra:
        • Intensyfikacja działań marketingowych, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z mediami oraz partnerami.
        • Angażowanie członków w budowanie wizerunku Klastra Polskie Technologie Bazaltowe.
        • W związku z rozwojem klastra oraz jego ekosystemu przyjęto rekomendację zwiększenia zaangażowanie czasowego przez Zarządzającego na wsparcie działań komercyjnych członków Klastra Polskie Technologie Bazaltowe.
        • Rozpoczęcie działań mających na celu rozpoczęcie procesu uzyskania statusu przez Klaster Polskie Technologie Bazaltowe statusu Klastra Ponadregionalnego
        • Udzielenie rekomendacji Kierownikowi Biura Klastra Halinie Sitko do udziału/reprezentowania Klastra w organach doradczych i zarządczych innych podmiotów.
      • Wsparcie dla członków klastra:
        • Organizacja warsztatów tematycznych dotyczących aplikacji o dofinansowanie z programów europejskich.
        • Tworzenie sieci kontaktów i wspieranie partnerów w ich projektach badawczo-rozwojowych.
        • Inicjowanie projektów i wsparcie przy składaniu wniosków o dofinansowanie w ramach FENG, Horizon Europe oraz innych.
      • Rozwój projektów w kluczowych sektorach:
        • Finalizacji badań nad technologiami nawozowymi, w tym rozwój rozwiązań zatrzymujących wodę i absorbujących dwutlenek węgla.
        • Rozwój nowych zastosowań technologii bazaltowych w budownictwie i przemyśle.
        • Kontynuacji przygotowania rozwiązań opartych o technologie bazaltowe dla przemysłu i na potrzeby zwiększenia obronności.
        • Zwiększenie zaangażowania w tematy związane z technologiami kosmicznymi, lotniczymi i UAV.
      • Wzmocnienie współpracy między członkami:
        • Budowanie synergii pomiędzy członkami klastra oraz partnerami zewnętrznymi w ramach ekosystemu Klastra Polskie Technologie Bazaltowe.
        • Zwiększanie efektywności działań poprzez lepsze koordynowanie współpracy projektowej.