W prasie o projekcie “Popularyzacja wodoru w społeczeństwie (popH2society)”

W artykule popularno-naukowym pt. „Polska wodorową potęgą? Tylko z odpowiednią edukacją”, który ukazał się w:


1. Tygodniku „Polityka”,  
2. Miesięczniku Wiedza i Życie 
3. Miesięczniku Świat Nauki

 

opowiadamy o naszym wodorowym projekcie edukacyjnym „POPH2. Wiesz więcej!”, skierowanym przede wszystkim do nauczycieli i uczniów oraz opinii publicznej zainteresowanej zielonymi technologiami.

 

(…) Inwestycje w edukację wodorową to strategiczna inwestycja w przyszłość polskiej gospodarki. Społeczna akceptacja technologii może okazać się kluczowym czynnikiem implementacji technologii wodorowych. To pozwoli na budowanie długoterminowej przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw, a także przyczyni się do zwiększenia tempa transformacji energetycznej. Musimy też pamiętać, żeby pozwolić społeczeństwu na budowanie świadomych postaw obywatelskich i konsumenckich związanych z technologiami wodorowymi – mówi Joanna Grudowska, koordynatorka projektu.

Nasz projekt wyróżnia się na tle innych inicjatyw edukacyjnych interdyscyplinarnym podejściem. W jego ramach opracowaliśmy: scenariusze lekcyjne dla nauczycieli i edukatorów, materiały uzupełniające (broszury informacyjne i infografiki), wykłady polskich naukowców i ekspertów w formie wideo, wyjaśniające wybrane zagadnienia. 

 

Jak podkreśla dr Katarzyna Iwińska, ekspertka projektowa:
(…) Kluczem jest współpraca pomiędzy naukowcami, edukatorami, przedsiębiorcami i społecznościami lokalnymi. Z pewnością takie partnerstwa mogą zapewnić wysoką jakość i większą efektywność edukacyjną. Obecnie w Polsce zainteresowanie tematem transformacji energetycznej jest dość małe, a potrzeby wiedzy coraz większe. Nasze ostatnie badania pokazują, że Polacy nadal rzadko kojarzą wodór z energią, nieco częściej z paliwem do samochodów i autobusów wodorowych.

ZACHĘCAMY DO LEKTURY ARTYKUŁU!

Projekt : Popularyzacja wodoru w społeczeństwie (popH2society)

Okres realizacji: 01.12.23-31.12.24

Celem projektu “poph2society” jest wzrost świadomości i upowszechnienia wiedzy w zakresie technologii
wodorowych w szerokim przekroju grup społecznych i regionów Polski oraz stworzenie podstaw do społecznie odpowiedzialnego rozwoju tychże technologii. Technologie wodorowe oraz gospodarka wodorowa są na początkowym stadium rozwoju oraz wdrożenia, lecz jak pokazuje polskie doświadczenie związane z energetyką jądrową czy gazem łupkowym, społeczna akceptacja technologii może okazać się kluczowym czynnikiem  implementacji technologii do tkanki społeczno-gospodarczej.