Klaster Polskie Technologie Bazaltowe – aktywność listopad/grudzień 2024

 Życzyny Wesołych Świąt i owocnego Nowego, 2025 Roku

Ze względu na sezon świąteczno – urlopowy kolejne aktualności klastra ukażą się w lutym 2025 r. Dlatego już dziś chcielibyśmy złożyć wszystkim Członkom Klastra Polskie Technologie Bazaltowe serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne.

 

Życzymy Wam spokojnych, zdrowych i rodzinnych Świąt oraz prosperity w Nowym Roku.

Umowa z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną została oficjalnie zawarta

Łukasiewicz – ITECH, podmiot wspierający klaster, podpisał awizowaną w poprzednim miesiącu umowę z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. a Klastrem Polskie Technologie Bazaltowe. Umowa stanowi formalny wstęp do współpracy z 5 klastrami i 88 przedsiębiorstwami funkcjonującymi lub planującymi funkcjonować w strefie. Umowa została podpisana przez członków zarządu LSSE S.A. i dyrektora instytutu Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Innowacji i Technologii: dr. Kajetana Batora – Prezesa Zarządu i Bartosza Hejmeja – Wiceprezesa Zarządu,  dr. hab. Leszka Kwiecińskiego — p.o. Dyrektora Instytutu. W dniu 14 listopada 2024 r. na spotkaniu w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomiczną S.A. został również podpisany list intencyjny. 

Szersze informacje na ten temat można znaleźć pod linkiem.

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. gościem konferencji Horizon4Poland

Oprócz prowadzonych już prac związanych z pozyskaniem dofinansowania do prac badawczo-rozwojowych dotyczących komercyjnego zagospodarowania odpadów powstających w procesie uprawy buraka cukrowego oraz produkcji cukru, pojawiają się propozycje nowych projektów, szczególnie w kontekście Horizon Europe. W trakcie konferencji Horizon for Poland 2024’, zorganizowanej przez Łukasiewicz – ITECH, dobyło się spotkanie z Krajową Grupą Spożywczą S.A., na którym nakreślono plan działań w tym obszarze na najbliższe miesiące.

KGS S.A. to strategiczny Partner Klastra z którym członkowie Klastra będą realizować kolejne innowacyjne projekty oraz komercjalizować technologie opracowane przez instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć pod tym linkiem.

 

 

„IV Szczyt Polskich Grup Operacyjnych EPI”

W dniach 5-7 listopada 2024 roku w Łodzi odbył się „IV Szczyt Polskich Grup Operacyjnych EPI (Europejskiego Partnerstwa Innowacyjnego)”, organizowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Warszawie w ramach Sieci na rzecz Innowacji w Rolnictwie (SIR). Konferencja zgromadziła przedstawicieli grup operacyjnych, brokerów innowacji oraz osoby zainteresowane współpracą i wdrażaniem innowacji w sektorze rolnym. W trakcie prowadzonej przez przedstawicieli Klastra Polskie Technologie Bazaltowe prezentacji omówiono szerokie kompetencje Sieci, Badawczej Łukasiewicz na która składają się 22 instytuty, oraz działania ukierunkowane na tworzenie zrównoważonych technologii w sektorach takich jak gospodarka, mobilność, cyfryzacja oraz zdrowie. Podkreślono korzyści ze współpracy, które jako Sieć Badawcza Łukasiewicz i jako Klaster Polskie Technologie Bazaltowe oferujemy Grupom Operacyjnym EPI – od doradztwa merytorycznego, po wsparcie w zakresie komercjalizacji wyników badań oraz przedstawiliśmy perspektywy dla innowacyjnych rozwiązań opartych na bazalcie.

Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem.

 

Spotkanie w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Przedstawiciele Klastra uczestniczyli w spotkaniu z ministrą Marią Mrówczyńską. Jednym z ustaleń ze spotkania jest zgłoszenie i włączenie Kierownika Biura Klastra Polskie Technologie Bazaltowe Haliny Sitko do zespołu ekspertów działającego przy ministrze MNISW wypracowującego rekomendacje dotyczące intensyfikacji współpracy biznesu i nauki. W ramach prac zespołu ekspertów przy ministrze MNISW planowane jest m.in. promowanie w programach pilotażowych rozwiązań bazujących na produktach bazaltowych. Po więcej informacji zapraszamy pod ten link. 

Popularyzacja oferty klastra i plany na ostatni miesiąc roku

W trybie ciągłym prowadzone są działania popularyzujące klaster oraz związane z działalnością networkingową na rzecz Klastra Polskie Technologie Bazaltowe. Poza wymienionymi wcześniej wydarzeniami obejmuje to udział w konferencjach o zróżnicowanej tematyce, w tym m.in.:

  • Światowy Kongres Polaków 4 listopada 2024 roku
  • IV Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne – CETEF’24 – 18–19 listopada 2024 roku w Krakowie
  • FORUM WIEDZY I INNOWACJI W ROLNICTWIE? “TECHNOLOGIE I SYSTEMY DLA ROLNICTWA PRZYSZŁOŚCI” 26-27 listopada 2024 roku
  • XII edycja konferencji „Executive Innovation Forum”, 27-28 listopada 2024 r.

Plan działań Klastra Polskie Technologie Bazaltowe na grudzień 2024 r. obejmuje kontynuację tematów związanych z zgłoszonymi do realizacji projektami oraz przygotowania do rozpoczęcia intensywnych prac w 2 tygodniu stycznia 2025 r. Planowana jest również seria spotkań networkingowych związanych z podsumowaniami roku przez Partnerów Klastra Polskie Technologie Bazaltowe oraz pozyskiwaniem nowych członków i tematów do realizacji w 2025 r.

Walne Zgromadzenie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe

W listopadzie odbyło się w trybie hybrydowym Walne Zgromadzenie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe, mające na celu wyłonienie Rady Klastra. Uczestników przywitał Leszek Kwieciński, dyrektor Łukasiewicz – ITECH Instytutu Innowacji i Technologii. Łukasiewicz-ITECH w ramach spotkania reprezentowała Edyta Masłowska-Parafian, zastępca dyrektora ds. finansowych i operacyjnych instytutu. Lista członków Rady Klastra jest dostępna w informacjach organizacyjnych poniżej.

Po części głównej odbyły się również rozmowy dotyczące działań Klastra planowanych na 2025 r.

 

WALNE ZGROMADZENIE członków Klastra Polskie Technologie Bazaltowe  odbyło się w Warszawie (w formie hybrydowej) 9.00 – 11.00 w dniu 20 listopada 2024 r.  

Na członków Rady Klastra zostali wybrani:

  1. Jacek Brzoza 
  2. Bogdan Kępka
  3. Arkadiusz Kowalewski 
  4. Artur Kwaśniewski 
  5. Mirosław Makarewicz (Przewodniczący Rady Klastra)
  6. Arkadiusz Szpakowski

SPOTKANIE GRUP ROBOCZYCH

Na drugą połowę stycznia 2025 r planowane są spotkania Grup Roboczych (on-line) oraz warsztaty praktyczne, których celem jest ułatwienie przygotowania projektów do programu ramowego Horizon Europe w 2025 r. O dokładnych terminach tych wydarzeń będziemy informowali na początku stycznia.

MATERIAŁY REKLAMOWE:

Szanowni Członkowie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe,

Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o przesłanie folderów, katalogów, ulotek oraz gadżetów firmowych do naszej siedziby.
Prosimy o przesłanie Państwa aktualnych folderów, gadżetów, katalogów, ulotek w formie materiałów drukowanych, które będą do wglądu w siedzibie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe oraz podczas wydarzeń targowych. W naszej siedzibie znajduje się ekspozycja materiałów firm członkowskich. Klaster Polskie Technologie Bazaltowe pojawia się również na wielu wydarzeniach branżowych. Za każdym razem udostępniamy katalogi z produktami, usługami naszych firm klastrowych. Mile widziane również materiały w języku angielskim. 

Katalogi oraz przesyłki proszę dostarczać na adres: Klaster Polskie Technologie Bazaltowe, ul. Żelazna 87, 00-897 Warszawa. 

Wersje elektroniczne folderów, katalogów oraz ulotek prosimy przesyłać na mail: kptb@itech.lukasiewicz.gov.pl