Horizon4Poland ’24 za nami! Podtrzymanie nowych relacji przed nami!

💥 W środę oraz czwartek 13 i 14 listopada br. w  Hotelu Novotel Warszawa Airport odbyła się trzecia edycja konferencji pt. Horizon4Poland. Konferencję organizowały Branżowe Punkty Kontaktowe Sieci Badawczej Łukasiewicz, które wspierają przedsiębiorców i naukowców w ubieganiu się o unijne środki na badania i innowacje w ramach programu ramowego Horyzont Europa. Tegoroczne motto konferencji brzmiało: „Polish Presidency on the Horizon”, nawiązując do zbliżającego się objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

📣 Zarejestrowaliśmy ponad 500 gości z 12 krajów!

🎤 W sesji otwierającej wystąpili:  

– Wiesław Skwarko, wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz;

– Magdalena Bem-Andrzejewska,  dyrektorka Krajowego Punktu Kontaktowego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju;

– dr hab. Patrycja Matusz, pełnomocniczka ministra nauki do spraw europejskich i prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej;

– Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu.

🌍 Horizon4Poland to wydarzenie dedykowane przedstawicielom świata biznesu i nauki. W bieżącej edycji wzięli w nim udział również reprezentanci  kilkunastu partnerstw europejskich, m.in.: Virtual Worlds, Batt4UE, Clean Hydrogen Partnership, EIT InnoEnergy, Solar PV, AI Data and Robotics Association, Clean Aviation, SESAR Joint Undertaking, EP PerMed, BrainHealth.

🎯 Jak zaznaczył prof. dr hab. Leszek Kwieciński dyrektor Łukasiewicz – ITECH, instytutu, który koordynuje pracę sześciu Branżowych Punktów Kontaktowych w Łukasiewiczu:

– (…) Tegoroczna edycja konferencji H4PL ma szczególne znaczenie, gdyż poprzedza polską prezydencję w UE, a także kluczowy czas decyzji dla Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028-2034. Z tego powodu wydarzenie jest okazją do podsumowania dokonań polskich (choć nie tylko) zespołów badawczych w ostatnich latach oraz nakreśleniem szans i wyzwań na kolejną perspektywę, szczególnie w obszarach polityki klimatycznej, ochrony zdrowia, sztucznej inteligencji oraz zrównoważonego rozwoju (…).

📃 W ramach wydarzenia omawiano sześć obszarów tematycznych związanych z konkursami w programie ramowym Horyzont Europa:

👉 Czy wirtualna i rozszerzona rzeczywistość to technologia przyszłości?

👉 Zrównoważony rozwój w branży energetycznej.

👉 Potencjał technologii wodorowych w Europie.

👉 Jak zlikwidować lukę między sztuczną inteligencją, danymi i robotyką.

👉 W kierunku czystego europejskiego nieba.

👉 Sprawiedliwy dostęp do opieki psychiatrycznej – zdrowsze i dłuższe życie w dobrej kondycji psychicznej.

 

🤝 Horyzont Europa to największy w historii Unii Europejskiej program w zakresie badań naukowych i innowacji. W ciągu 7 lat (2021–2027) na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania przeznaczone zostanie łącznie 93,5 mld euro. Liczymy, że na naszej konferencji odbędzie się kilkadziesiąt efektywnych spotkań, które doprowadzą do zawiązania konsorcjów z polskimi firmami i jednostkami naukowymi i badawczymi.

🙏 Patronem Honorowym wydarzenia jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

🙏 Patronem Strategicznym jest Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE.

🙏 Patron wydarzenia: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.