Klaster Polskie Technologie Bazaltowe – aktywność w październiku

Zachodnie Forum Gospodarcze 2024 pod patronatem Klastra i Łukasiewicz  – ITECH

W czwartek, 17 października 2024 r. przedstawiciele i członkowie Klastra uczestniczyli w Zachodnim Forum Gospodarczym 2024. Forum przebiegało pod hasłem „Przez nowoczesne technologie do stabilnej gospodarki”, a jego organizacja odbyła się m.in. przy wsparciu takich patronów jak Sieć Badawcza Łukasiewicz – ITECH Instytut Innowacji i Technologii oraz Klaster Polskie Technologie Bazaltowe.

Forum obfitowało w prezentacje, dyskusje oraz spotkania networkingowe, które pozwoliły na wymianę doświadczeń i nawiązanie nowych kontaktów biznesowych. Przy stoliku Klastra Polskie Technologie Bazaltowe oraz Łukasiewicz – ITECH  odbywały się rozmowy na temat możliwości rozwoju, współpracy i promowania zarówno członków klastra, jak i oferowanego przez nich portfolio. Dr Artur Kwaśniewski –  manager klastra oraz Halina Sitko –  kierowniczka biura klastra, aktywnie angażowali się w te dyskusje, promując technologie przyszłości i nowoczesne rozwiązania wspierające rozwój gospodarczy. 

Jednym z istotnych  momentów forum było podpisanie przez Krzysztofa Burdę, prezesa zarządu Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności (PIRE) deklaracji przystąpienia do Klastra Polskie Technologie Bazaltowe. Otwiera to nowe możliwości współpracy i synergii pomiędzy członkami klastra oraz członkami stowarzyszenia PIRE w obszarze nowoczesnych rozwiązań technologicznych – w szczególności w obszarze elektromobilności.

W wydarzeniu uczestniczyli członkowie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe, w tym Arkadiusz Szpakowski reprezentujący Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych oddział w Legnicy, Artur Terlecki z Metroplan Polska sp. z o.o. oraz Jacek Brzoza z Sorigo sp. z o.o. Jako przedstawiciele różnorodnych branży, wnieśli oni do dyskusji na temat innowacji w przemyśle swoje doświadczenia i podsumowania przeprowadzonych ekspertyz. Mieli także okazję nawiązać kontakty biznesowe z uczestnikami forum.

 

Ważnym punktem agendy tegorocznego Zachodniego Forum Gospodarczego było wysoko oceniane przez uczestników wystąpienie prof. dr. hab. Jana Kozaka, reprezentującego Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG członka Klastra Polskie Technologie Bazaltowe, który omówił kluczowe trendy w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Jego prezentacja „ Zastosowanie sztucznej inteligencji w procesach decyzyjnych” przyciągnęła szczególną uwagę uczestników, podkreślając znaczenie AI w rozwoju przyszłych technologii oraz jej zastosowanie w przemyśle.

Projekt umowy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną na finiszu 

Łukasiewicz – ITECH uzgodnił umowę z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. Umowa stanowi formalny wstęp do współpracy z 5 klastrami i 88 przedsiębiorstwami funkcjonującymi lub planującymi funkcjonować w strefie. Po stronie LSSE S.A umowę podpiszą: prezes zarządu dr Kajetan Bator i wiceprezes zarządu Bartosz Hejmej. Stroną reprezentującą Łukasiewicz – ITECH będzie dyrektor instytutu, prof. dr hab. Leszek Kwieciński.

Kolejne projekty z Krajową Grupą Spożywczą S.A.

Ze strony Krajowej Grupy Spożywczej S.A.  – oprócz prowadzonych już działań związanych z pozyskaniem dofinansowania do prac badawczo-rozwojowych dotyczących komercyjnego zagospodarowania odpadów powstających w procesie uprawy buraka cukrowego oraz produkcji cukru – pojawiają się kolejne propozycje współpracy. KGS S.A. to strategiczny partner klastra, z którym członkowie klastra będą realizować nowe innowacyjne projekty oraz komercjalizować technologie opracowane przez instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Promocja oferty w ramach spotkań z przedstawicielami różnych sektorów gospodarki

W październiku obyły się spotkania z podmiotami zainteresowanymi współpracą z członkami klastra – głównie w obszarze budownictwa, elektromobilności, przemysłu oraz rolnictwa. Prowadzone były m.in. rozmowy dotyczące komercjalizacji opracowanej przez Łukasiewicz – ICIMB technologii przetwarzania osadów ściekowych na nawozy lub produkty poprawiające właściwości gleby. Uzgodniono wizyty robocze w celu operacjonalizacji przedsięwzięcia. Kontynuowano również rozmowy z Klastrem Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu  dotyczące wspólnych projektów. Klaster Polskie Technologie Bazaltowe jest brany pod uwagę w projekcie Gminnych Stref Rozwoju (GSR) oraz projektach z firmą Treeden sp. z o.o.  O rezultatach będziemy informować na bieżąco.

Nowi członkowie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe

Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) jest organizacją pozarządową, zrzeszającą podmioty działające w branży e-mobility. Jej głównym celem jest rozwój elektromobilności w polskich miastach. Wraz z samorządami i firmami m.in. tworzy odpowiednie warunki, aby obecni użytkownicy pojazdów spalinowych mogli bezpiecznie i komfortowo przesiąść się do elektrycznych odpowiedników. Ponadto PIRE przybliża zagadnienia związane z elektromobilnością. Innym z obszarów zainteresowań PIRE jest energetyka oraz magazynowanie energii. PIRE jest reprezentowana w klastrze m.in. przez Prezesa Krzysztofa Burdę.  

 

Metroplan Polska Sp. z o.o. którą reprezentuje w klastrze Pan Michał Brzozowski jej Dyrektor Zarządzający to polskie przedstawicielstwo mającej ponad 40 lat niemieckiej Grupy Metroplan GmbH. Grupa składa się z firm z obszaru doradztwa techniczno-projektowego, budownictwa, logistyki oraz zarządzania/realizacji projektów i procesów. Firma planuje i realizuje  budowę i realizację fabryk w Polsce. Od powstania niemiecka Grupa Metroplan GmbH opracowała, zaprojektowała i zrealizowała ponad 2000 projektów dla klientów różnych z branż. 

SPOTKANIA GRUP ROBOCZYCH:

Wspólne spotkanie Grup Roboczych odbyło się on-line 9:00-10.00 dnia 30 października 2024 r. Tematem spotkań była m.in. prezentacja przez członków propozycji wspólnych działań oraz informacja o Walnym Zgromadzeniu członków Klastra Polskie Technologie Bazaltowe oraz zaproszenie do zainteresowanych członków do zgłaszania kandydatur do Rady Klastra. Dziękujemy za udział.

 

WALNE ZGROMADZENIE członków Klastra Polskie Technologie Bazaltowe odbędzie się 20 listopada 2024 r. , w godz. 9.00 – 11.00 w Warszawie (w formie hybrydowej). 

MATERIAŁY REKLAMOWE:

Szanowni Członkowie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe,

Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o przesłanie folderów, katalogów, ulotek oraz gadżetów firmowych do naszej siedziby.
Prosimy o przesłanie Państwa aktualnych folderów, gadżetów, katalogów, ulotek w formie materiałów drukowanych, które będą do wglądu w siedzibie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe oraz podczas wydarzeń targowych. W naszej siedzibie znajduje się ekspozycja materiałów firm członkowskich. Klaster Polskie Technologie Bazaltowe pojawia się również na wielu wydarzeniach branżowych. Za każdym razem udostępniamy katalogi z produktami, usługami naszych firm klastrowych. Mile widziane również materiały w języku angielskim. 

Katalogi oraz przesyłki proszę dostarczać na adres: Klaster Polskie Technologie Bazaltowe, ul. Żelazna 87, 00-897 Warszawa. 

Wersje elektroniczne folderów, katalogów oraz ulotek prosimy przesyłać na mail: kptb@itech.lukasiewicz.gov.pl