Klaster Polskie Technologie Bazaltowe – aktywność we wrześniu

Nawiązanie współpracy z branżą motoryzacyjną

Łukasiewicza – ITECH Instytut Innowacji i Technologii nawiązał współpracę z przedstawicielem jednego z największych producentów samochodów. Łukasiewicz – ITECH, jako główny partner badawczy w planowanym projekcie, będzie koordynował wniesienie do projektu przez instytuty Sieć Badawcza Łukasiewicz niezbędnej wiedzy oraz doświadczenia i uczestniczył w dostarczaniu rozwiązań w obszarach związanych z ESG, zeroemisyjnością, paliwami alternatywnymi, edukacją  oraz infrastrukturą i bezpieczeństwem. Planowany projekt przewiduje m.in. wykorzystanie technologii bazaltowych. Życzymy powodzenia!

Konferencja Kobiety tworzą innowacje

Kierowniczka Biura Klastra  – Halina Sitko, uczestniczyła w konferencji „Kobiety tworzą innowacje” zorganizowanej w ramach Sieci na rzecz Innowacji w Rolnictwie i na obszarach wiejskich przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie we współpracy ze Stowarzyszeniem Liderki Innowacji, która odbyła się 3-5 września 2024 r. w Łodzi. Klaster jest partnerem organizatora i uczestniczy w organizowanych przez niego konferencjach promując rozwiązania Klastra dedykowane dla rolnictwa. Przedstawiciele Klastra zostali zaproszeni do udziału w Szczycie Grup Operacyjnych EPI, który odbędzie się  w dniach 5-7 listopada 2024 r. w Łodzi w charakterze prelegenta oraz inicjatora powstania nowych grup EPI rozwijających technologie bazaltowe dedykowane rolnictwu.

Spotkanie robocze z Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej oraz producentami winorośli

W trakcie wyjazdu roboczego 9-11.września 2024 r. przedstawiciele Klastra Polskie Technologie Bazaltowe odbyli spotkania z przedsiębiorstwami i organizacjami z ekosystemu Klastra Polskie Technologie Bazaltowe (m.in. Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej oraz producenci winorośli) promując członków klastra oraz nawiązując kontakty biznesowe. Jednym ze strategicznych celów było rozpoczęcie współpracy pomiędzy członkami Klastra a Grupą KGHM S.A. O osiągniętych rezultatach w tej sprawie będziemy informować.

Spotkanie w PAIH

Na zaproszenie PAIH 18 września 2024 r. przedstawiciele Klastra Polskie Technologie Bazaltowe uczestniczyli w spotkaniu z misją stowarzyszenia Professional Association of Environmentalists of the World (PAEW) promując rozwiązania klastra w obszarze rolnictwa oraz budownictwa i energetyki.

 

Spotkanie pozwoliło na nawiązanie interesujących kontaktów. 


Prowadzono rozmowy m.in. z jednym z największych ukraińskich firm rolniczych  (215tys ha, 27,5tys krów, producent ponad 1mln litrów mleka i 500 tys ton cukru drugi producent soi na Ukrainie) oraz przedsiębiorstwami z branży energetycznej. 


Konferencja „ESG jako fundament przyszłości branży budowlanej” 

 

Przedstawiciele i członkowie Klastra uczestniczyli w organizowanej przez Polski Klaster Budowlany konferencji „ESG jako fundament przyszłości branży budowlanej. Prezentacje generalnych wykonawców, architektów oraz producentów. Networking”, która odbyła się 25 września 2024 r. Jednym z punktów programu konferencji była prezentacja członka klastra bazaltowego (Łukasiewicz – ICIMB). Z perspektywy promocji oferty klastra, kluczową częścią konferencji stał się networking, który zaowocował perspektywicznymi ustaleniami.

 

Nowi członkowie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe 

Grankrusz Sp. z o.o. , którą reprezentuje w klastrze jej Wiceprezes Bohdan Olkhovyy to międzynarodowa i nowoczesna spółka, w której głównym celem jest podejmowanie nowych wyzwań na dynamicznie rozwijającym się rynku kruszyw budowlanych. Siedziba firmy znajduje się w Chełmie przy ulicy Stanisława Moniuszki 3. Od 1995 roku firma zajmuje się przede wszystkim dystrybucją kruszyw budowlanych. Możliwości takie stwarza szeroki dostęp do kruszyw granodiorytowych i bazaltowych pochodzących z kopalni ukraińskich w Tomaszgorodzie i Rafałówce. Plac składowy w Srebrzyszczu i Dorohusku przy szlaku Kowel – Chełm stwarza możliwość rozwijania dodatkowych działalności związanych ze sprzedażą i spedycją kruszyw, węgla, biomasy, wyrobów hutniczych, drewna, nawozów mineralnych, soli drogowej i spożywczej oraz innych towarów masowych.

 

Sorigo Sp. z o.o. którą reprezentuje w klastrze Pan Jacek Brzoza Dyrektor Sprzedaży to spółka zajmująca się tworzeniem innowacyjnych rozwiązań w obszarze IT, które wspierają przedsiębiorstwa w cyfryzacji procesów biznesowych, pozwalające na zwiększenie efektywności działania zarówno w obszarze cyfryzacji, jak i kluczowych dla danego przedsiębiorstwa procesów biznesowych. Efektywność działań związanych z cyfryzacją procesów biznesowych staje się warunkiem koniecznym utrzymania konkurencyjności na rynku. Ważne z punktu widzenia członków klastra są również kompetencje Sorigo związane z ESG. 

Zdobyte wyróżnienia: https://sorigo.pl/pl/sorigo-accolades

 

Wnioskowanie o finansowanie projektu KGS S.A. na rzecz B+R

 

Krajowa Grupa Spożywcza S.A.   sukcesywnie przygotowuje wnioski związane z pozyskaniem dofinansowania prac badawczo-rozwojowych dotyczących komercyjnego zagospodarowania odpadów powstających w procesie uprawy buraka cukrowego oraz produkcji cukru. Jest to strategiczny projekt KGS S.A. w którym uczestniczą członkowie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe Instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz: Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie oraz Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach. 

 

 

Prezentacja oferty na listopadowym „IV Szczycie polskich Grup Operacyjnych EPI” 

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie, w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), organizuje w dniach 5-7  listopada 2024 r. w Łodzi „IV Szczyt polskich Grup Operacyjnych EPI”. Celem wydarzenia jest ułatwienie nawiązywania kontaktów między polskimi Grupami Operacyjnymi, a także wymiana doświadczeń w realizacji projektów, które dotyczą opracowania i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w produkcji rolniczej, przetwórstwie czy dystrybucji produktów rolno-spożywczych. Klaster weźmie udział w wydarzeniu w charakterze prelegenta oraz inicjatora innowacyjnych projektów na bazie bazaltu wspierających rozwój rolnictwa. Na szczycie zaprezentujemy Grupom Operacyjnym EPI we współpracy z członkami klastra nasze propozycje opracowania innowacyjnych rozwiązań.

Link do wydarzenia. 

UWAGA: Ze względu na powódź Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa postanowił w uzgodnieniu z Klastrem Polskie Technologie Bazaltowe nie organizować spotkania dotyczącego projektów i inicjatyw rozwojowych w terminie 16 października 2024 r. gdyż z oczywistych powodów nie mogłaby w nim uczestniczyć część spółek zarządzanych przez KOWR. Nowy termin spotkania zostanie uzgodniony w najbliższym czasie. 

 

SPOTKANIA GRUP ROBOCZYCH:

Spotkanie Grupy Roboczej Surowce odbyło się on-line 09.00-10.00, 25 września 2024 r.

Spotkanie Grupy Roboczej Produkty i Komercjalizacja odbyło się on-line 09.00-10.00, 27 września 2024 r.

Tematem spotkań była m.in. prezentacja przykładów działań wymagających współpracy członków klastra oraz zaproszenie do niej zainteresowanych członków. Dziękujemy za udział.

Walne Zgromadzenie członków Klastra Polskie Technologie Bazaltowe odbędzie się w Warszawie 20 listopada 2024 r.  

Szczegóły związane z tymi wydarzeniami oraz linki będziemy przekazywać w kolejnych aktualnościach.

Materiały reklamowe!

Szanowni Członkowie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe,

Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o przesłanie folderów, katalogów, ulotek oraz gadżetów firmowych do naszej siedziby.
Prosimy o przesłanie Państwa aktualnych folderów, gadżetów, katalogów, ulotek w formie materiałów drukowanych, które będą do wglądu w siedzibie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe oraz podczas wydarzeń targowych. W naszej siedzibie znajduje się ekspozycja materiałów firm członkowskich. Klaster Polskie Technologie Bazaltowe pojawia się również na wielu wydarzeniach branżowych. Za każdym razem udostępniamy katalogi z produktami, usługami naszych firm klastrowych. Mile widziane również materiały w języku angielskim. 

Katalogi oraz przesyłki proszę dostarczać na adres: Klaster Polskie Technologie Bazaltowe, ul. Żelazna 87, 00-897 Warszawa. 

Wersje elektroniczne folderów, katalogów oraz ulotek prosimy przesyłać na mail: kptb@itech.lukasiewicz.gov.pl