Zakończył się trwający 2 lata projekt Network IQ Alliance

📣  Zakończył się trwający 2 lata projekt Network IQ Alliance, realizowany przez międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodziły razem z Łukasiewicz – ITECH, uniwersytety z Hiszpanii, Polski, Łotwy, Irlandii i Wielkiej Brytanii, innowacyjne MŚP, instytut badawczy oraz globalna sieć parków naukowo-technologicznych z 77 krajów.

🚩 Projekt koncentrował się na upowszechnianiu metodologii Network Intelligence mającej na celu rozwój kompetencji w zakresie innowacji, przedsiębiorczości i networkingu sieciowego w ekosystemach innowacji.

👉 Innowatorzy wskazują że jednym z kluczowych czynników sukcesu jest efektywna praca zespołowa, wykorzystująca różnorodne wsparcie, zasoby i możliwości, które uzyskują dzięki swoim sieciom kontaktów. W erze cyfrowej zdalne zespoły i sieci społecznościowe są dla przedsiębiorców  ekosystemem, w którym działają, tworzą innowacje i pozyskują zasoby finansowe i kompetencyjne dla ich rozwoju.

🧐 Idea, która stała za projektem opierała się na założeniu, że umiejętność wykorzystania potencjału społeczności sieciowych do skalowania i przyspieszenia rozwoju innowacji przyczyni się do budowanie lepszych ekosystemów zarówno fizycznych, jak i cyfrowych. W dzisiejszych, coraz bardziej hybrydowych lub w pełni cyfrowych miejscach pracy metody takie jak Network IQ, ułatwiają współpracę, pozyskiwanie nowych projektów innowacyjnych i ich finansowania.

Umiejętności te, niezbędne m. in. w projektach z obszarów deep tech, mają kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego i rozwoju społecznego.

🌍 Partnerzy Network IQ Alliance zdają sobie sprawę, że wiele europejskich regionów stoi przed bezprecedensowymi możliwościami reindustrializacji i przekształcenia miast poprzemysłowych w ośrodki innowacji, a elementami tych zmian jest rozwijanie modeli gospodarki o obiegu zamkniętym, transformacja ekologiczna i cyfrowa oraz umieszczenie zdrowia i dobrego samopoczucia w centrum przyszłych miejsc pracy.

🏙 Dlatego osią projektu były uniwersytety, które ogrywają kluczową rolę w tych zmianach, jako ośrodki kształcenia przyszłych innowatorów i kadr dla szybko zmieniającej się gospodarki oraz jako miejsca tworzenia badań niezbędnych do rozwoju innowacji. Z myślą o ich roli w ramach projektu, zostały wypracowane standardy kształcenia w zakresie Network Intelligence oraz podręczniki dla nauczycieli i trenerów prowadzących zajęcia zarówno dla studentów jak i dla przedsiębiorców.

👏 Przeszkolonych zostało 111 studentów oraz  121 przyszłych trenerów, z których 42 uczestniczyło w indywidualnych sesjach mentoringowych.

Dzięki działaniom skierowanym do startupów przetestowana została metodologia Network Intelligence jako narzędzia wspierające małe firmy w ich rozwoju.

Wsparcie startupów miało na celu przygotowanie ich do rozwijania swoich biznesów. Przykładem takich możliwości było wydarzenie demoday, podczas którego przedstawiciele startupów mogli wykorzystać zdobytą wiedzę budując relacje z potencjalnymi inwestorami.

💰 W efekcie 10 startupów zyskało zainteresowanie inwestorów otrzymując finansowanie o wartości 206 728 euro.

💨Zakończenie projektu nie oznacza końca współpracy, bo w ramach zaplanowanych w nim działań powołane zostały dwa Excellence Hubs: Network IQ Baltic oraz Iberia & Latam.  Huby stawiają sobie za cel kontynuowanie prac nad implementacją Network Intelligence i pozyskiwanie środków na realizację nowych inicjatyw. W planach są zarówno projekty edukacyjne jak i badawcze, związanych z jej zastosowaniami w rozwijaniu innowacyjności regionów i wyrównywaniu ich szans rozwojowych.

Network IQ Alliance jest finansowany przez EIT Health i Komisję Europejską.

Partnerami w projekcie z Polski są:

Politechnika Poznańska

Instytut Rozwoju Miast I Regionalnego

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny


Partnerami w projekcie z z Europy są:

Eindhoven Engine Netherlands

Triple Helix Association Italy

Fundacio Mobile World Capital Foundation Spain

University of Manchester United Kingdom

Digital Technology Skills Ltd Ireland