Klaster Polskie Technologie Bazaltowe – aktywność w lipcu

1. Promocja członków Klastra PTB w Polskim Klastrze Budowlanym

 W lipcu br. Klaster PTB promował ofertę legnickiego oddziału Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych, obejmującą m.in. obszar Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) oraz recyklingu (link). Prezentował także dedykowaną budownictwu  ofertę zbiorczą Klastra Polskie Technologie Bazaltowe (link). Z inicjatywy klastra odbyło się również spotkanie robocze pomiędzy Zarządem Polskiego Klastra Budowlanego – prezesem Tomaszem Kozłowskim i vice prezesem Anną Moskwa a ukraińskim producentem produktów na bazie bazaltu stosowanych w budownictwie.

2. Klaster PTB w strategicznym projekcie Krajowej Grupy Spożywczej S.A.

 Zarządzający Klastrem Polskie Technologie Bazaltowe koordynuje współpracę z Krajową Grupą Spożywczą S.A. Jej celem jest uruchomienie prac badawczo-rozwojowych w zakresie komercyjnego zagospodarowania odpadów powstających w procesie uprawy buraka cukrowego oraz produkcji cukru. Uczestnikami tego strategicznego dla KGS S.A. projektu będą zrzeszone w Klastrze PTB instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz: Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie oraz Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach. Po przeprowadzonych wstępnych analizach prac badawczo-rozwojowych oceniono, że trzy z czterech rozważanych wspólnych projektów mają znaczący potencjał badawczy, a wszystkie cztery potencjał komercyjny. Poczyniono uzgodnienia w zakresie dwóch projektów, uruchomiając ich realizację.

3. Operacjonalizacja umowy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

W czwartek, 18.07.2024 r., Przedstawiciele Klastra PTB uczestniczyli w spotkaniu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. W trakcie spotkania zaprezentowano ofertę członków klastra w obszarach:

  • rolnictwa (link)
  • oraz budownictwa (link).

W perspektywie dalszej współpracy dobrze rokują zagadnienia związane z nawożeniem upraw, małą retencją, gospodarką obiegu zamkniętego i recyklingiem. Bazalt, jako materiał w pełni naturalny i dostępny, stanowi ekologiczną alternatywę dla wielu tradycyjnych materiałów wykorzystywanych w rolnictwie. Wykorzystanie bazaltu w rolnictwie nie tylko wspiera ochronę środowiska, ale także zapewnia długoterminowe korzyści ekonomiczne, odpowiadając na współczesne wyzwania sektora rolniczego.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie wraz z Oddziałami w Krakowie, Poznaniu,  Radomiu i Warszawie  jest państwową jednostką organizacyjną, podlegającą bezpośrednio Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Centrum współpracuje z ośrodkami doradztwa rolniczego, instytucjami administracji rządowej i samorządowej, organizacjami branżowymi, placówkami naukowo-badawczymi oraz innymi organizacjami i instytucjami pracującymi na rzecz rozwoju wsi i rolnictwa. Działanie są operacjonalizacją umowy podpisanej z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie przez podmiot zarządzający Klastrem Polskie Technologie Bazaltowe, Łukasiewicz – Instytut Technologii i Innowacji (link).

 

4. Zawiązanie współpracy z Kluczowym Krajowym Klastrem Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu

W lipcu nawiązano współpracę z Kluczowym Krajowym Klastrem Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu. Współpraca ta jest  jednym z efektów uczestnictwa  w czerwcowym wydarzeniu „Klaster Mixer” (link), organizowanym przez Dolnośląski Klaster Motoryzacyjny, którego liderem jest Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (LSSE S.A.). Stanowi praktyczną realizację nawiązanej przez Klaster PTB współpracy z podmiotami gospodarczymi i będzie częściowo prowadzona przez członka klastra  – legnicki oddział Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych.

5. Oferta klastra dla członków KOWR

W lipcu uzgodniono plan współpracy Klastra PTB z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa na najbliższy okres. Oferta członków klastra została zaprezentowana na spotkaniu z z-cą dyrektora KOWR Janem Szopińskim i jego zespołem (link do oferty). W ramach operacjonalizacji umowy zawartej pomiędzy Łukasiewicz – ITECH, (podmiotem zarządzającym Klastrem PTB) a KOWR, w bliskiej perspektywie zaplanowano przedstawienie tej oferty podmiotom nadzorowanym przez KOWR, a więc 41 spółkom o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

– Informujemy, że spotkania Grupy Roboczej Produkty i Komercjalizacja oraz Grupy Roboczej Surowce zostały wstępnie zaplanowane na drugą połowę września, natomiast Walne Zgromadzenie członków Klastra Polskie Technologie Bazaltowe odbędzie się w Warszawie 20 listopada 2024 r. Szczegóły związane z tymi wydarzeniami będziemy przekazywać w kolejnych aktualnościach.

– Szanowni Członkowie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe, zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o przesyłanie folderów, katalogów, ulotek, informacyjnych materiałów drukowanych oraz gadżetów firmowych do naszej siedziby. Będą one do wglądu w siedzibie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe, a także wykorzystania podczas wydarzeń targowych. W naszej siedzibie znajduje się ekspozycja materiałów firm członkowskich. Klaster Polskie Technologie Bazaltowe pojawia się również na wielu wydarzeniach branżowych. Za każdym razem udostępniamy katalogi z produktami i usługami naszych firm klastrowych. Mile widziane również materiały w języku angielskim.

Katalogi oraz przesyłki prosimy dostarczać na adres:

Klaster Polskie Technologie Bazaltowe, ul. Żelazna 87, 00-897 Warszawa. 

Wersje elektroniczne folderów, katalogów można kierować do nas w wiadomościach e-mail: kptb@itech.lukasiewicz.gov.pl