Klaster Polskie Technologie Bazaltowe – czerwcowe aktualności

1. Agroekoton w projektach B&R członków klastra 

Klaster Polskie Technologie Bazaltowe otrzymał list intencyjny od prezesa zarządu Stowarzyszenia Agroekoton  – dr. inż. Mirosława Korzeniowskiego. Agroekoton  jest zainteresowany uczestnictwem w projektach B&R realizowanych przez członków Klastra Polskie Technologie Bazaltowe we współpracy z Krajową Grupą Spożywczą S.A. Stowarzyszenie Agroekoton, w ramach projektów, zaoferowało swój udział m.in. w testach (nawozy pod uprawy różnych roślin, biomateriały do zastosowań w rolnictwie)  oraz komercjalizacji (przeprowadzenie procesu certyfikacji, działania promocyjne i marketingowe, organizacja produkcji oraz zbytu – w tym na rynkach międzynarodowych). Stowarzyszenia Agroekoton jest Koordynatorem Klastra Ogrodnictwo Przyszłości .

2. Promocja w Polskim Klastrze Budowlanym

Korzystamy z możliwości promowania członków Klastra Polskie Technologie Bazaltowe. Oferta Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych została skierowana do 420 członków Polskiego Klastra Budowlanego. Spotkanie robocze Sieć Badawcza Łukasiewicz – ICiMB z członkami Polskiego Klastra Budowlanego zaplanowano na wrzesień 2024 r. Link do publikacji z ofertą.

 

3. Konsorcjum KGS ze zrzeszonymi w klastrze instytutami Łukasiewicza

Trwają prace nad umową konsorcjum Krajowej Grupy Spożywczej S.A. z instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz, będącymi członkami Klastra Polskie Technologie Bazaltowe: Łukasiewicz – Instytutem Chemii Przemysłowej w Warszawie oraz Łukasiewicz – Instytutem Nowych Syntez Chemicznych w Puławach. Treścią umowy konsorcjum jest planowana wspólna realizacja projektu dotyczącego prac badawczo-rozwojowych dotyczących komercyjnego zagospodarowania odpadów powstających w procesie produkcji cukru. Jest to strategiczny projekt KGS S.A. posiadający wielomilionowy budżet. Inicjatorem i koordynatorem prac nad zawiązaniem konsorcjum jest podmiot zarządzający Klastrem Polskie Technologie Bazaltowe.

Niezależnie, podmiot zarządzający w ramach ekosystemu klastra podejmował działania mające na celu przekierowanie do Łukasiewicz-INS projektu badawczo rozwojowego dotyczącego wykorzystania jako nawozu wapna defekacyjnego powstającego przy produkcji cukru w cukrowniach Krajowej Grupy Spożywczej S.A.

4. X Networking & Business Lunch w PIRE

Przedstawiciele Klastra Polskie Technologie Bazaltowe uczestniczyli w organizowanym przez Polską Izbę Rozwoju Elektromobilności (PIRE) wydarzeniu pn. „X Networking & Business Lunch – podsumowanie roku”, które odbyło się 19.06.2024 r. Wydarzenie skupiło szerokie grono liderów i ekspertów z branży e-mobility, stając się okazją do nawiązania silnych relacji biznesowych oraz rozmów nt. współczesnych trendów technologicznych i możliwych kierunków ich rozwoju. Elektromobilność, jako dynamicznie rozwijający się sektor, również korzysta z zalet technologii bazaltowych. Baterie i systemy magazynowania energii wymagają materiałów o wysokiej wytrzymałości mechanicznej i termicznej. Włókna bazaltowe, dzięki swoim unikalnym właściwościom, są idealnym rozwiązaniem do budowy lekkich i wytrzymałych obudów akumulatorów oraz komponentów układów napędowych. Zastosowanie bazaltu w elektromobilności, dzięki redukcji masy oraz poprawy bezpieczeństwa użytkowników, a także poprzez zwiększenie odporności na uszkodzenia mechaniczne i termiczne, przyczynia się do zwiększenia zasięgu pojazdów elektrycznych. Dodatkowo, w porównaniu do tradycyjnych materiałów, kompozyty bazaltowe są bardziej ekologiczne w produkcji i utylizacji – co wpisuje się w idee zrównoważonego rozwoju.

5. Współpraca z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną

„Klaster Mixer” to wydarzenie sieciujące Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego, którego liderem jest Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (LSSE S.A.), we współpracy z Bydgoskim Klastrem Przemysłowym „Dolina Narzędziowa”.

Networking, umożliwiający wymianę doświadczeń, a także zawiązanie nowych, wartościowych kontaktów biznesowych, odbył się 26.06.2024 r. w Legnicy. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele Klastra Polskie Technologie Bazaltowe, a także, z ramienia członka klastra,  Arkadiusz Szpakowski, dyrektor legnickiego oddziału Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych. Jest to praktyczna realizacja współpracy nawiązanej przez Klaster Polskie Technologie Bazaltowe z LSSE S.A. Uzgodniono, że część aktywności Klastra Polskie Technologie Bazaltowe związana ze współpracą z LSSE S.A. i kilkoma klastrami dolnośląskimi, a także spotkania z podmiotami gospodarczymi, będą realizowane za pośrednictwem legnickiego oddziału Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych. 

6. Operacjonalizacja umowy podpisanej z KOWR

W czerwcu br. Klaster Polskie Technologie Bazaltowe prowadził rozmowy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Tematem prowadzonych rozmów były: możliwości wykorzystania nawozów na bazie mączki bazaltowej (z dodatkami) przez spółki KOWR; wykorzystanie produktów bazaltowych w szeroko rozumianych obiektach budowlanych (np. w obszarze w małej retencji); kwestie finansowania projektów dla rolnictwa oraz ewentualna wspólna realizacja tego typu projektów przez KOWR i członków Klastra Polskie Technologie Bazaltowe. Jest to operacjonalizacja umowy zawartej pomiędzy KOWR a Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Innowacji i Technologii, a więc podmiotem zarządzającym Klastrem Polskie Technologie Bazaltowe.

Do zadań KOWR należy m.in. nadzór nad spółkami o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. KOWR nadzoruje 41 spółek, w tym:

  • spółki hodowli roślin – 8,
  • spółki hodowli zwierząt – 19,
  • spółki hodowli koni i stada ogierów – 14

– Informujemy, że spotkania Grupy Roboczej Produkty i Komercjalizacja oraz Grupy Roboczej Surowce zostały wstępnie zaplanowane na drugą połowę września, natomiast Walne Zgromadzenie członków Klastra Polskie Technologie Bazaltowe odbędzie się w Warszawie 20 listopada 2024 r. Szczegóły związane z tymi wydarzeniami będziemy przekazywać w kolejnych aktualnościach.

– Szanowni Członkowie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe, zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o przesyłanie folderów, katalogów, ulotek, informacyjnych materiałów drukowanych oraz gadżetów firmowych do naszej siedziby. Będą one do wglądu w siedzibie Klastra Polskie Technologie Bazaltowe, a także wykorzystania podczas wydarzeń targowych. W naszej siedzibie znajduje się ekspozycja materiałów firm członkowskich. Klaster Polskie Technologie Bazaltowe pojawia się również na wielu wydarzeniach branżowych. Za każdym razem udostępniamy katalogi z produktami i usługami naszych firm klastrowych. Mile widziane również materiały w języku angielskim.

Katalogi oraz przesyłki prosimy dostarczać na adres:

Klaster Polskie Technologie Bazaltowe, ul. Żelazna 87, 00-897 Warszawa. 

Wersje elektroniczne folderów, katalogów można kierować do nas w wiadomościach e-mail: kptb@itech.lukasiewicz.gov.pl